Bylo mu 69 let
Zemřel David Bowie. Hudební legenda podlehla rakovině
11.01.2016 08:10 Aktualizováno 11.01. 16:44
Ve věku 69 let zemřel v neděli britský hudebník David Bowie. Rocker nedávno vydal ke svým narozeninám 8. ledna nové album. Novátorský zpěvák, skladatel a herec bojoval rok a půl s rakovinou.
"David Bowie po 18 měsících statečného boje s rakovinou dnes zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku," uvádí se v prohlášení zveřejněném na jeho oficiální facebookové stránce a datované 10. ledna. Jeho smrt posléze potvrdil Bowieho syn, filmový režisér Duncan Jones.
Oznámení o smrti poprockové legendy přišlo pro celý svět nečekaně. Bowiemu se totiž podařilo své onemocnění udržet téměř v úplné tajnosti. Ani to, že se v posledních měsících neobjevoval na veřejnosti, nevyvolávalo příliš mnoho otázek.
Slavné osobnosti, politici a fanoušci zaplnili internetové sociální sítě vyjádřeními lítosti a úcty k zesnulé poprockové legendě. Slova to nemohou vyjádřit, napsal na twitteru hudebník Brian Eno, který spolupracoval s Bowiem na některých albech. "David Bowie byl pro mě jednou z nejdůležitějších inspirací, byl tak neohrožený a tak kreativní," uvedl rapper Kanye West.
"Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta," napsal na twitteru britský premiér David Cameron.
Bowie se prosadil v roce 1969 albem Space Oddity. Skutečnou slávu mu přineslo v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Postupně vystupoval v různých scénických proměnách jako Ziggy Stardust, Aladdin Sane nebo Thin White Duke.
Přesto tvrdil, že vždy zpíval o tom samém. "Celou kariéru jsem opravdu pracoval jen s jedním námětem," řekl v interview v roce 2002. "Kalhoty se mohou měnit, ale skutečná slova a náměty, které jsem si vybíral, mají co dělat s izolací, opuštěním, strachem a obavami, s nejdůležitějšími věcmi v každém životě," řekl.
Jedno z komerčně nejúspěšnějších období byl pro Bowieho začátek popových 80. let, kdy se miláček kritiky a zvukový avantgardista stal s konečnou platnosti megahvězdou díky funkovému albu Let's Dance. Během své kariéry prodal dohromady kolem 140 milionů desek, a tím se řadí mezi nejúspěšnější popové hvězdy.
Nebavilo ho vystupovat naživo
"Nejvíce jsem hrdý na to, že nemohu nepoznamenat, že jsem ovlivnil slovník pop music. Pro mě, upřímně, jako pro umělce, pro mé ego je to ta nejuspokojivější věc," řekl jednou Bowie, který se ale v roce 2002 přiznal, že ho nikdy příliš nebavilo vystupování naživo.
V roce 2004 Bowie absolvoval operaci srdce. První příznaky onemocnění se tehdy projevily během červnového koncertu v Praze, který kvůli bolestem nedokončil. Od té doby se držel v ústraní a před veřejností naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku, kde v posledních letech žil.
Bowie, vlastním jménem David Robert Jones, zemřel dva dny po vydání svého 25. studiového alba Blackstar. Má jazzový nádech a hudebník s ním opět zaujal posluchače a kritiky. Magazín Rolling Stone napsal, že Blackstar je Bowieho nejlepším antipopovým mistrovským dílem od 70. let.
Minulý týden by také zveřejněn videoklip k songu Lazarus z nového alba. Ukazuje křehkého zpěváka ležícího na nemocničním lůžku a zpívajícího text, který začíná slovy "Pohlédněte tam nahoru, jsem v nebi".
Šéfredaktor britského magazínu Les Inrockuptibles Jean-Daniel Beauvallet však řekl, že nešlo o rozlučkové album, ale o "album obrácené do budoucnosti, od někoho, kdo se znovu stává pánem svého osudu, zároveň experimentální a popové", o bojovné album, které je "nejodvážnější za téměř třicet let".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.