Zemřel dirigent a houslista Břetislav Novotný

Kultura
25. 10. 2019 20:23
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve věku 95 let zemřel 22. října někdejší dirigent Jihočeské filharmonie, zakladatel Kvarteta města Prahy a houslista Břetislav Novotný. Potvrdil to houslista Václav Hudeček. Uznávaný hudebník Novotný působil jako sólista symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, byl dirigentem Sukova komorního orchestru Praha a Jihočeské komorní filharmonie i primáriem Kvarteta města Prahy.

S Kvartetem města Prahy koncertoval ve 43 zemích a pořídil soubornou nahrávku Dvořákova kvartetního díla. Souborně provedl a pro Supraphon natočil též kompletní nahrávku sólových sonát a partit Johana Sebastiana Bacha.

Hudeček ocenil, že Novotný byl "úžasný" primarius Pražského kvarteta, v komorní hudbě muzikant světových kvalit i jedinečný dirigent. Spolupracoval s řadou komorních orchestrů.

"Byl vynikající sólista, jako jeden z mála nahrál komplet Bachových sonát a partitur pro sólové housle. Dokonce specifickým způsobem interpretoval mnohozvuky, které se v barokním smyčci daly hrát i při dlouhých notách, že měly tři, čtyři tóny. S moderními smyčci se to obchází a on vymyslel specifický způsob, jak udělat iluzi drženého čtyřhlasového tónu. Hrál to netradičně, ale krásně, dokonce to provedl v Rudolfinu, ve dvou večerech, všech šest sonát zpaměti. Hlavně to byl nesmírně skromný, slušný člověk, byl to z té starší generace můj nejmilejší kolega, jaké jsem v životě poznal," řekl Hudeček.

Novotný letos 24. ledna oslavil 95. narozeniny. Byl zakladatelem, primáriem a vedoucím Kvarteta města Prahy, které působilo v letech 1955 až 2001. Jak uvedl server klasikaplus.cz, s tímto souborem, známým ve světě jako Prague String Quartet, procestoval opakovaně Evropu, Severní a Jižní Ameriku, Asii a Austrálii. V letech 1972 až 1990 byl Novotný uměleckým poradcem Pražského komorního orchestru a v letech 1991 až 1993 Sukova komorního orchestru. Od roku 1988 do roku 2007 působil jako dirigent Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích.

Autor: ČTK Foto: , www.pixabay.com/niekverlaan

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ