Zemřel Jan Antonín Pacák, bývalý bubeník Olympiku

Kultura
23. 3. 2007 11:14
Jan Antonín Pacák
Jan Antonín Pacák

Výtvarník a hudebník Jan Antonín PacákV noci na pátek zemřel ve věku nedožitých 67 let výtvarník, ilustrátor, grafik a hudebník Jan Antonín Pacák. Někdejší bubeník kapely Olympic skonal na leukémii ve svém domě v Měchenicích u Prahy. ČTK to řekla jeho manželka Jana Pacáková.

"Honza s akutní leukémií bojoval rok, i po transplantaci stále pracoval," uvedla Pacáková. Za ilustrace ke knize čínských pohádek Jana Cimického Vrch čajové konvice, jež vyšla před rokem, byl Pacák právě v těchto dnech nominován na výroční cenu Zlatá stuha udělovanou českou sekcí Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY).

Pacák se narodil 26. dubna 1941 v Praze. Vyučil se keramikem a absolvoval obor nástěnné malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Od konce 50. let Pacák jako multiinstrumentalista vystupoval s řadou dixielandových kapel, kde hrál na kontrabas, banjo, kazoo, valchu, foukací harmoniku, flétnu a zejména bicí nástroje.

Později se přeorientoval na rock a v roce 1965 nahradil Františka Ringo Čecha za bicími v Olympiku, s nímž vystupoval do roku 1971. Pacáka, který se například v písních Everybody, Strejček Jonatán či Bon Soir Mademoiselle Paris prosadil i jako zpěvák, znali četní fanoušci také pod přezdívkami "Jeňýk" či "Strýček".

"Vzpomínám na něj opravdu s láskou. Sice jsem s ním nehrál až tak dlouho, ale byl v těch nejslavnějších šedesátých letech význačným členem kapely. Byla s ním legrace, byl to kamarád a je mi to strašně líto," řekl ČTK kapelník Olympiku Petr Janda.

Hudebník, bavič, výtvarník

"Nebyl jen perfektním a přesným hráčem s temperamentem a smyslem pro rytmus, ale i entertainerem, který vždy dokázal pobavit a zpestřit koncerty osobitými glosami a výstupy komediálního ladění," zhodnotili Pacákovy kvality autoři jeho hesla v Encyklopedii jazzu a moderní populární hudby.

Později se Pacák opět vrátil k jazzu. Hrál se soubory Traditional Jazz Studio a Classic Jazz Collegium, od poloviny 70. let se však již věnoval především výtvarnému umění. Hrál jen sporadicky, zejména s amatérskou skupinou Grafičanka, kterou vytvořili hudebně založení členové sdružení grafiků Hollar, v němž Pacák rovněž působil.

Pacák se rozhodující měrou podílel na grafické podobě prvních tří alb Olympiku. Později se věnoval zejména malířství, grafice i ilustracím; soustředil se také na loutkářskou tvorbu. Maloval rovněž na porcelán.

V 70. letech učil tři roky výtvarnou výchovu na základní škole, ilustroval časopis Světová literatura a v období 1988 až 1994 byl výtvarným redaktorem dětského časopisu Sluníčko. Uspořádal přes 60 výstav a ilustroval více než 30 knih, na svém kontě má i sedm animovaných filmů a řadu divadelních a filmových plakátů.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ