Znojemský festival přilákal 14 tisíc lidí, návštěvnost je stabilní

Kultura
24. 7. 2017 15:01
Světová premiéra scénického provedení děl Heinricha Schütze v kostele sv. Michala ve Znojmě.
Světová premiéra scénického provedení děl Heinricha Schütze v kostele sv. Michala ve Znojmě.

Koncerty klasické hudby, cimbálku, jazz i slavnosti vína nabídl 13. ročník Hudebního festivalu Znojmo, který skončil v neděli. Přehlídka se dramaturgicky odvíjela od 500. výročí německé náboženské reformace a přilákala zhruba 14 tisíc lidí. Mluvčí festivalu Petra Štorková řekla, že návštěvnost je v posledních letech srovnatelná a vzhledem ke kapacitě festivalových prostorů neočekává, že by ji bylo možné výrazněji navyšovat.

"Pět set let od vystoupení kněze Martina Luthera nám vnuklo téma o stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby a kultury. Téměř všechny koncerty byly touto dramaturgií zasaženy. Dokonce i gastronomicko-hudební projekt na vranovském zámku či sommelierské minikurzy," uvedl v tiskové zprávě prezident festivalu Jiří Ludvík.

Program nazvaný Příběh o Kristu.Znojemský festival v 18 dnech hostil tři operní večery, 25 koncertů a doprovodných akcí. Mezi nejnavštěvovanější koncerty patřila obě vystoupení patrona festivalu Pavla Šporcla, cimbálový koncert, na kterém se letos představila Cimbálová muzika Pavla Šafaříka, a provedení festivalového scénického projektu Příběh o Kristu. Program sestavený z vybraných děl Heinricha Schütze odkazoval k ranému německému baroku. Hudba provedená na dobové nástroje ve spojení s režijním pojetím i scénografií vyprávěla příběh o zrození a smrti Ježíše Krista.

"Představení přineslo křehký pohled o jednom z nejzásadnějších momentů v dějinách lidstva, směle se pokouší nastolit téma, které nemá univerzální odpověď. Téma, které rezonuje, ať již v dáli, či zblízka, v každém z nás," uvedla režisérka Linda Keprtová.

Na festivalu se opět uskutečnila i dražba vín, jejíž výtěžek dlouhodobě pomáhá s obnovou zámku v Uherčicích. Letošní aukce vynesla přes 70 tisíc korun a podle kastelánky Evy Štěpánové peníze poputují na restaurování sochy boha Dia. "Za devět let konání aukcí jsme opravili třináct oken banketního sálu, šest oken v andělské chodbě, schodiště v rozáriu a obnovili obelisk v lesoparku," řekla Štěpánová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Chris Rea, 2017

Ve věku 74 let zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea

Kultura
22. 12. 2025
ilustrační foto

Vrcholí advent, zapalte čtvrtou svíčku na adventním věnci. Říká se jí andělská

Kultura
21. 12. 2025

Rána Hitlerovi na titulní straně. Takhle vznikl Kapitán Amerika

Kultura
19. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV