Znuděná doba a vzpomínky na mladíky utržené ze řetězu

Kultura
5. 1. 2014 17:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Návraty v čase nejsou jen projevem melancholického vzpomínání na dobu mládí, ale také smysluplným připomínáním věcí minulých, cenným především pro mladší, kteří nepamatují a historie je zajímá. V hudbě je to pak nutný základ - kdo nezná minulost, těžko může přítomnost vnímat jinak než povrchně a ztrácet čas objevováním již objeveného.

 

DG 307: Svědek spálenýho času 1979/1980  (Guerilla rec.) 
http://www.guerilla.cz/

Pět kompaktních disků, souhrnně vydaných dvorním vydavatelem, mapuje tvorbu jednoho ze dvou nejvýznamnějších jmen domácí podzemní hudby. A to z období necelých dvou let. Nejen samotný objem, ale především jeho nadčasovost a schopnost předat odraz tehdejší doby, ohraničené propuštěním básníka a iniciátora Pavla Zajíčka z věznění po známém procesu s československým undergroundem a jeho nucenou emigrací, z kompletu dělá nikoli pouhé "vzpomínkové album", ale historický artefakt. Vzácnou relikvii a pozoruhodné umělecké vyjádření v jednom.

Pět disků a knížečku skrývá objemná papírová krabička.Tři programy už v minulosti vyšly - tentokrát ovšem vydání dává možnost porovnat studiové a koncertní verze a především je doplňuje rozsáhlým textem, vkládajícím nahrávku do dobových souvislostí, citujícím vzpomínky zúčastněných a dokumentujícím, o jak výjimečnou tvorbu jde. Spojuje je odvaha k experimentu, syrovost a vyrovnanost, s jakou se hudební doprovod staví k Zajíčkově poezii, a také úplné vymanění se ze sféry rockové hudby.  Pozoruhodnou atmosféru, ve které vše vznikalo, zachycuje komplet dokonale.

Nahrávky, vznikající v improvizovaných podmínkách, jasně vyprávějí o vývoji kapely, která byla vždy poněkud napřed. Jestliže už v minulosti vydané rané nahrávky lze považovat za předvoj teprve o několik let později rozbujelé industriální hudby, aktuálně znovuvydané nahrávky ze sklonku sedmdesátých let prozrazují  překvapivou zklidněnost, zamyšlenost, koketování s meditací, s minimalismem, s moderní vážnou hudbou. A to přesto, že část zúčastněných byla nehudebníky a vedle tradičních nástrojů byla použita i železa, preparované nástroje a další zcela neakademické prostředky.

DG 307 v roce 1979: Pavel Zajíček a Josef Janíček.Trojice zhudebněných pásem jasně dokumentuje vývoj - a to i doby. Zatímco první program Dar stínům z jara 1979 nabízí ještě ucelené skladby, s častým využitím harmonia či smyčcových nástrojů, dávající všemu až religiózní vyznění, Pták utrženej ze řetězu z podzimu téhož roku, už volí mnohem úspornější hudební prostředky a je v něm také o mnoho méně naděje a naopak více temnějších podtónů. Zároveň je tu výraznější přiblížení se k divadelnímu vyjádření, k neomezování se jen na hudební rovinu. Nedokončené Torzo z léta 1980 pak dýchá nejen překvapivou erotikou, ale i určitým sarkasmem, odrážejícím tlak normalizačního režimu, jehož výsledkem byly i nucené emigrace několika členů a dočasný rozpad souboru. Je až roztomilé, jaká je tu patrná - třeba častým střídáním zpěvu se sborovými recitacemi - podobnost s pozdějším dadaistickým seskupením Ženy.

Tlustý komplet možná na nezasvěcené může zprvu působit jako jen vzpomínka pro dnes již stárnoucí "máničky", jako zaprášený dokument doby. Tuto svou roli plní samozřejmě výborně - nahrávky, pečlivě ošetřené současnými technologickými prostředky ve studiu renomovaného Ondřeje Ježka, doplňuje velký počet dobových fotografií a jak už bylo zmíněno i rozsáhlý text publicisty Petra Ference - ale důkladností zpracování  toto vydání představuje mnohem víc.

DG 307 v roce 1979: Ivan BierhanzlMladým posluchačům nejen doplňuje kapitolu domácí hudby, se kterou se ve školském systému setkají jen sotva, a může je přivést k náročnějším hudebním formám - ne nadarmo je druhou nejdůležitější postavou tehdejší (i dnešní) sestavy DG 307 kontrabasista Ivan Bierhanzl, důležitý člen pozoruhodného tělesa Agon Orchestra. Vedle hudební roviny však může současné generaci posluchačů, nabídnout i názorný příklad, že věnovat se nejen hudbě, ale i jiným formám umění s podobně plným zaujetím, může vyprofilovat životní postoj a odrazit se i do občanských postojů.

Právě v současné době, která mnohé drtí svou snadnou cestou ke konzumnímu pojetí života, a zároveň produkuje jedince neschopné osobní odpovědnosti, získává znovuvydání letitých nahrávek DG 307 nový smysl. A odměna, které se dostane  každému, kdo si k nim najde cestu, stojí za to.

 

Z kopce: Big Beat (Indies Happy Trails)  
http://www.indiesrec.eu/info/1050/reedice-1-lp-z-kopce/

Reálně socialistický režim v druhé polovině osmdesátých let trochu povolil tlak, navíc ze Sovětského svazu přišla tzv. perestrojka čili přestavba - a vše mělo za následek, že začaly oficiálně vycházet nahrávky i takovým interpretům, kteří by ještě nedlouho předtím z ideologických důvodů "neměli nárok". I tak se všechny tyto soubory pohybovaly v určité schizofrenii - jeden den hrály na Rockfestu v Paláci kultury a druhý den byly zakázané. Tak došlo třeba i na EP Dybbuku či Psích vojáků, a také na debutové a jediné studiové album skupiny Z kopce.

Reedice respektuje původní obal.Ta dnes již pevně dlí v kolonce "jen pro pamětníky", ale stačí zmínit, že v jejím čele stál charismatický zpěvák a (pro mnohé dnešní posluchače možná překvapivě výtečný) kytarista Petr Váša, a za bicími seděla opora dnešní Mňágy a Žďorp Pavel Koudelka (mezi Z kopce a Mňágou ještě absolvoval pětiletku v dresu Dunaje) a i mnozí mladší začínají tušit.

Reedice k čtvrtstoletí vzniku (první na CD!) dává možnost porovnávat s odstupem. Desítka skladeb (původní album bylo doplněno o rok starší dvojicí písní) nabízí nejen nervní a i z dnešního pohledu stále překvapivě avantgardně znějící rock, ale především jasné kořeny toho, co dnes Váša později rozvinul při svých vystoupeních fyzického básnictví, a toho, co dělá dodnes s kapelou Ty syčáci. Trochu to i vysvětluje, proč byla kapela, dnes již označovaná jako "legendární" v době svého působení úspěšná jen v určitých kruzích: skutečnost, že její síla tkvěla především v textech v rockovém zvuku poněkud zaniká. A navíc svou nelichotivou  ironii nesměřovala jen vůči "nim", ale i do vlastních řad a řad svých posluchačů.

Existenci Z kopce kromě zákazů komplikovala i povinná vojenská služba.V tvorbě, na albu na svou dobu poměrně dobře zachycené, se skvěle projevuje Vášova známá hyperaktivita, tryskající příměry a metafory, dobře charakterizující tehdejší dobu zahnívajícího režimu, plnou šedi, znuděnosti a rozporu mezi starší generací, spokojující se s konzumními výdobytky a části té mladší, snažící se tomu uniknout. Vášův dar přesně pojmenovávat i přecházet od sarkastických výkřiků k až strojené hysterii navíc výborně "pasuje" k desítkám rytmických zvratů i hudebních proměn za použití nezvyklého množství motivů. Ne nadarmo se objevovalo přirovnávání k Franku Zappovi.

Mladší příznivci Těch syčáků by si tuhle desku určitě neměli nechat ujít. Nejenže v ní najdou po loňském albu Eldorádo další lahůdku, ale snáze možná pochopí, proč si Petr Váša v dnešních textech už může dovolit jen slovní hrátky: dobu provokativních šklebů a společenských komentářů si totiž odbyl právě tehdy. Navíc deska tím, že shrnuje prakticky celou kariéru skupiny (která skončila v roce 1991), představuje její faktické "best of", zdařilý výběr největších hitů. Písní, které byly tak dobré, že dobře fungují i dnes.

Autor: Antonín KocábekFoto: Guerilla rec., Indies Happy Trails

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ