Zuskova cesta k baletu nebyla typická, uspěl i jako choreograf

Kultura
2. 8. 2018 06:00
Petr Zuska, balet Čarodějův učeň.
Petr Zuska, balet Čarodějův učeň.

Tanečník, choreograf i režisér Petr Zuska má za sebou úspěšnou kariéru na tuzemských i světových jevištích. V posledních letech působí jako choreograf, vytvořil přes pět desítek inscenací. Patnáct let byl také uměleckým šéfem Baletu Národního divadla (ND), loňská sezona byla pro něj v této funkci poslední. Zuska, který 3. srpna oslaví padesátiny, letos například připravil pro balet Jihočeského divadla inscenaci Klíče odnikud.

Šéfem baletu české první scény byl v letech 2002 až 2017, během té doby balet uvedl 42 premiér. V rozhovoru pro magazín ND z loňského června Zuska řekl, že je hrdý na vybudování mezinárodního souboru se "silným charismatem a srdcem", na pestrý repertoár se zastoupením světových tvůrců, či na to, že se díky zahraničním zájezdům podařilo Balet Národního divadla dostat do globálního povědomí. Pozitivem podle něj byly i dva nové baletní sály a zázemí pro tanečníky.

Zuska, který pro "zlatou kapličku" vytvořil šest celovečerních baletů a řadu kratších děl, se s ND rozloučil loni v červnu inscenací Sólo pro nás dva, v níž účinkoval i jeho nástupce ve funkci šéfa baletu Filip Barankiewicz. Vedle klasiky se Zuska snažil přinášet i moderní tanec či projekty, které klasický balet s modernou spojují. Zpočátku ale neměl na růžích ustláno. Kritici poukazovali na jeho netradiční cestu k taneční profesi, viděli jej jako "nebaleťáka", který neprošel konzervatoří.

Aktivní kariéru tanečníka Zuska ukončil v roce 2014, kdy jej diváci mohli spatřit v baletu Anna Karenina. Tanec však na hřebík úplně nepověsil a při výjimečných příležitostech se na scénu vrací. V roce 2016 například s Terezou Podařilovou představil na galapředstavení ve Finsku svoji choreografii Route 50, v USA a v Praze pak vystoupil s newyorskou jazzovou zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí Jen Shyuovou. Tématem díla bylo hledání vlastního srdce.

Zuska vytvořil rozličné choreografie pro řadu tuzemských i zahraničních souborů. Kromě Národních divadel v Praze a v Brně mezi ně patří Laterna magika či Pražský komorní balet, dále pak baletní soubory v Hamburku, Augsburgu, Mnichově, Perthu a Bostonu, Mariinské divadlo v Petrohradu, Semperova opera v Drážďanech, Lotyšská národní opera v Rize, Královský dánský balet, Finský národní balet nebo monacký soubor Les Ballets de Monte-Carlo.

Ke známým Zuskovým choreografiím patří Triple Self (1999), Les Bras de Mer (2001), Mezi horami (2002), Ways 03 (2003), D. M. J. 1953-1977 (2004), Mariin sen (2005), Ibbur aneb Pražské mystérium (2005), Mozart? Mozart! (2006), Brel-Vysockij-Kryl/Sólo pro tři (2007), A Little Touch of the Last Extreme (2009), Svěcení jara (2010), Smrt a dívka (2011), Romeo a Julie (2013), Stabat Mater (2014), Louskáček a Myšák Plyšák (2015) nebo Chvění (2016).

Zuska se narodil 3. srpna 1968 ve Frýdku-Místku. Nepochází z umělecky založené rodiny, jeho otec byl právníkem, matka lékařkou. V mládí se věnoval hlavně sportu - hokeji a atletice. Studoval na klasickém gymnáziu, zajímal se o filozofii a náboženství. Až v 17 letech se dostal k tanci, začínal v Tanečním divadle Praha, vysokoškolském souboru Univerzity Karlovy. Zuska působil také v Pantomimě Ladislava Fialky a vystudoval choreografii a režii na HAMU (1994).

Významnou fází v jeho kariéře se stalo angažmá v Pražském komorním baletu (1989 až 1992 sólista, od roku 1994 hostující umělec). V letech 1992 až 1998 byl sólistou Baletu ND v Praze, hostoval také v Brně a Bratislavě. V roce 1998 přijal angažmá v Mnichovském baletu a v roce 1999 nastoupil do baletního souboru divadla v Augsburgu. O rok později se již stal sólistou Les Grands Ballets Canadiens v Montrealu. Jeho doménou se stal zejména neoklasický a moderní repertoár.

Zuska jako interpret a choreograf obdržel řadu cen. Dvakrát, v letech 1993 a 1997, získal Cenu Thálie; poprvé za ztvárnění Normana Batese v baletu Psycho, podruhé jako Don José v Carmen. Obdržel také německou Prix Dom Perignon či tuzemskou cenu pro nejlepší choreografii roku. Loni na podzim pak získal cenu za přínos v oblasti divadla, kterou uděluje ministerstvo kultury.

Zuska je ženatý, s manželkou Pavlou, bývalou členkou souboru Baletu ND, mají syna a dceru. Zuskovo patnáctileté působení v čele tohoto souboru připomíná kniha Trio pro jednoho.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Národní divadlo / Pavel Hejný

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ