Zájemcům o bezprostřední zážitek s architekturou akce Den architektury nabízí více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře.
Den architektury, který od roku 2011 pořádá občanské sdružení KRUH, propaguje zájem o městské prostředí, jehož součástí je kvalitní zástavba. "Den architektury přináší inspiraci pro města a jeho obyvatele. Náš festival je příspěvkem k debatě mezi architekty, politiky a veřejností o podobě a potřebách naší společnosti. Prostřednictvím něj se snažíme vzbudit zájem o architekturu v měřítku lidského rozměru a potřeb každodennosti," říká architektka a zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu - Co bude za 5 let - Marcela Steinbachová.
Festival, který probíhá formou procházek s architekty, proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program, který reflektuje řadu aktuálních témat, jakými jsou například necitlivé bourání staveb bruselského stylu a 70. let, revitalizace českých sídlišť, krajinářská architektura, vztah vodních toků a města.
Unikátní zážitek slibují otevřené interiéry jindy nepřístupných objektů. V rámci bloku Hurá dovnitř bude možné navštívit bývalou továrnu Pragovka v Kolbenově ulici. Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga, dnes ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům. Z mimopražské nabídky lze navštívit objekty textilky Loana v Rožnově pod Radhoštěm či ve své době průkopnický experiment architekta Jiřího Suchomela a ateliéru SIAL - KD Crystal v České Lípě. Přestože občané města tuto stavbu nikdy nepřijali, náleží k nejcennějším památkám československé architektonické tvorby minulého režimu.
Den architektury reaguje i na skutečnost, že v mnoha evropských zemích se již několik let úspěšně konají filmové festivaly zaměřené výhradně na architekturu. Jejich posláním je srozumitelně přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku skrze filmové médium. Touto cestou se vydává i doprovodná filmová přehlídka Film a architektura. Více než dvacet dokumentárních filmů českých a zahraničních tvůrců přiblíží architekturu z různých úhlů a ukáže například, jak se žije lidem v domě, který překrývá obří billboard, jak lze žít v domě s více než 3000 sousedy či o kořenech panelových sídlišť, která se proměnila v domov třetiny obyvatel východní Evropy?
Mezi největší lákadla programu organizátoři doporučují: rakouský film Kopie štěstí o fenoménu kopírování evropských měst Číňany. Česko-francouzský Concrete Stories přibližuje kořeny panelových sídlišť, která se proměnila v domov třetiny obyvatel východní Evropy a francouzský snímek Koolhaas House Life, jež zábavnou formou zpřístupňuje dům Rema Koolhaase v Bordeaux. Programovým highlightem je i rakouský film Life in a Coffin Factory, který ukáže inspirativní bytový projekt realizovaný partou nadšenců v bývalé továrně na rakve. Celovečerní filmy jsou doplněny krátkými předfilmy, videoklipy a filmy ze soutežního projektu My Street Films stejně jako nejúspěšnějšími filmy loňského ročníku.
Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 49 českých městech, na Slovensku se připojí Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí.