Idiokracie

Kultura
22. 1. 2007 00:00

Ta historka má z mediálního hlediska všechny náležitosti. Jsou v ní vysoká politika, rozvášněné davy, navíc souvisí s jedním z nejpopulárnějších televizních pořadů.

Indická účastnice reality show Big Brother byla některými spolubydlícími v domě šikanována - snad za tím byl i rasismus. Lidé všech barev pleti o tom v Británii vášnivě diskutují, v Indii dokonce demonstrují, ministr financí a téměř jistý nástupce Tonyho Blaira Gordon Brown se k věci vyjadřoval během jednání s indickým premiérem, angažují se i poslanci Dolní sněmovny. To se všichni zbláznili? Je to skutečně tak udivující, když v pořadu, jehož smyslem mimo jiné je i dostat z účastníku to nejhorší, na povrch vyplavou i hodně ošklivé věci? Jak moc je důležité, jestli chování kliky kolem soutěžící Jade Goodyové k indické herečce Shilpě Shettyové bylo motivováno „ideologickým“ rasismem nebo „jen“ obyčejnou potřebou najít si oběť, která se - jakkoli - odlišuje, a je proto slabší?

V jednom ohledu bouřka kolem Velkého bratra chmurně předznamenává věci příští. V Domě Velkého bratra totiž nebydlí jen tak nějací soutěžící, vášně budící série je určená pro celebrity - lidi, kteří se něčím proslavili, společenskou smetánku, ba dokonce elitu. A jak se tam dostala Jade Goodyová? Svým způsobem je ta mladá dáma průkopník, vlajkonoš další „demokratizace“ společenského života. Na zisk statusu celebrity tato někdejší účastnice obyčejné verze Velkého bratra nemusela někoho přesvědčovat, že něco umí (byť by to byl jenom zpěv na playback) nebo že alespoň dobře vypadá. Masovou popularitu a pytle peněz získala díky jedinému - je blbá jako vánoční pudink a je vždy připravena to s ohromující přímočarostí dokázat. Do pokladnice jejích mouder patří i názor, že Monu Lisu namaloval „Pistácio“ a že Rio de Janeiro je „chlap“, svůj kolaps při pokusu zaběhnout londýnský maraton vysvětlovala tím, že neví, jak dlouhá je jedna míle, a počítala tudíž s výrazně kratší trasou. Blbost se jí ovšem vyplatila. Po odchodu z Domu Velkého bratra se objevila v mnoha dalších televizních pořadech a vydělala miliony liber.

Světská sláva může být polní tráva, i tak ale bývala podmíněna přinejmenším nějakým výkonem. Civilizace, která z té slávy udělá společenskou obsesi a jako cestu k ní ukáže ignoranci, si nikoho jiného než Jade Goodyovou nezaslouží. Současná aférka kolem Velkého bratra je jenom bouře ve sklenici vody. Je v ní ale možné vidět i symptom blížící se éry idiokracie.

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ