Internetová výstava představuje sbírku dokumentů k sametové revoluci

Kultura
17. 11. 2020 09:42
Ukázka z výstavy: Invaze Sovětských tanků v roce 1968.
Ukázka z výstavy: Invaze Sovětských tanků v roce 1968.

Internetová výstava plná dobových fotografií a vzpomínek pamětníků připomíná od úterka sametovou revoluci v Československu na platformě Google Arts & Culture. Výstava, kterou připravila společnost Paměť národa, připomene u příležitosti Mezinárodního dne studentstva také rok 1939 a oběti nacistické zvůle z řad studentů. Výročí listopadových událostí roku 1989 v Československu vedlo k pádu komunistického režimu. Výstavu lze celosvětově od úterních 08:00 vidět na googlu.

Domovská stránka českého Googlu v úterý připomíná 17. listopad jako den, kdy odvaha českých studentů opakovaně měnila chod československých a českých dějin. Při této příležitosti odkazuje na sbírku historických fotografií, dokumentů a videí se vzpomínkami studentů dostupnou jak v českém, tak i anglickém jazyce. O výstavě a českých kořenech tohoto svátku v úterý informuje Google také na svém celosvětovém blogu.

Výstava přibližuje domácímu i mezinárodnímu publiku dva silné historické momenty. Jde o zatýkání, popravy studentů a následné uzavření českých vysokých škol nacisty během 17. listopadu 1939 a shromáždění studentů v tentýž den roku 1989, které odstartovalo sametovou revoluci.

"Doufáme, že i globální publikum se seznámí s českými kořeny Mezinárodního dne studentstva a že příběhy přinesou i naději do současných temnějších dnů," uvedla na tiskové konferenci manažerka Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

Platforma Google Arts & Culture poskytuje světovým galeriím, muzeím, archivům a dalším institucím technologie, aby mohly své kulturní bohatství sdílet s globálním publikem, doplnila. Platforma funguje od roku 2011, nyní má přes 2000 partnerů z celého světa a zahrnuje přes šest milionů artefaktů.

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná on-line od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili nacismus a komunismus. Sbírku Paměť národa spravuje nezisková organizace Post Bellum (latinsky: po válce), založená v roce 2001. Paměť národa obsahuje 10 tisíc výpovědí a je třetí největší sbírkou svého druhu na světě.

Autor: ČTK Foto: , artsandculture.google.com

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ