V noci na dnešek se po padesáté v losangeleském Staples Center rozdávaly hudební ceny Grammy. Vůbec nejúspěšnějším umělcem se stala anglická „zlobilka", čtyřiadvacetiletá Amy Winehouseová.
PROHLÉDNĚTE SI: Jak vypadaly letošní Grammy
Ze šesti nominací vyhrála pět kategorií včetně písně a nahrávky roku za Rehab, coby objev roku, v oblasti nejlepšího ženského popového zpěvu a za nejlepší pop album Back To Black.
Se dvěma písněmi vystoupila v závěru ceremoniálu toliko zprostředkovaně přes satelit z Londýna, protože dostala pozdě americká víza, ale skutečným důvodem byly zřejmě obavy z její nevyzpytatelnosti, která ji dovedla k současné léčbě z drogové a alkoholové závislosti...
Vítězové vybraných kategorií |
Nejlepší pop zpěvák: What Goes Around...Comes Around - Justin Timberlake Nejlepší elektronické/taneční album: We Are The Night - Chemical Brothers Nejlepší rockový pěvecký výkon: Radio Nowhere - Bruce Springsteen Nejlepší hardrockový výkon: The Pretender - Foo Fighters Nejlepší metalový výkon: Final Six - Slayer Nejlepší rockové album: Echoes, Silence, Patience & Grace - Foo Fighters Nejlepší alternativní album: Icky Thump - The White Stripes Nejlepší bluegrassové album: The Bluegrass Diaries - Jim Lauderdale Nejlepší moderní jazzové album: River: The Joni Letters - Herbie Hancock Nejlepší vokální jazzové album: Avant Gershwin - Patti Austinová Nejlepší jazzové instrumentální album: Pilgrimage - Michael Brecker Nejlepší tradiční bluesové album: Last Of The Great Mississippi Delta Bluesmen: Live In Dallas - Henry James Townsend, Joe Willie „Pinetop" Perkins, Robert David Nejlepší moderní bluesové album: The Road to Escondido - J. J. Cale a Eric Clapton Nejlepší tradiční folkové album: Dirt Farmer - Levon Helm Nejlepší moderní folkové album: Washington Square Serenade - Steve Earle Nejlepší album reggae: Mind Control - Stephen Marley Nejlepší album tradiční world music: African Spirit - Soweto Gospel Choir Nejlepší album současné world music: Djin Djin - Angelique Kidjo Nejlepší album mluveného slova: The Audacity of Hope: Thoughts On Reclaiming The America: Barack Obama Nejlepší filmový či televizní soundtrack: Ratatouille - Michael Giacchino Nejlepší producent neklasické hudby: Mick Ronson Nejlepší operní nahrávka: Engelbert Humperdinck: Perníková chaloupka (dirigent sir Charles Mackerras) Nejlepší videoklip: God's Gonna Cut You Down - Johnny Cash (režie Tony Kaye) Nejlepší dlouhé video: The Confessions Tour - Madonna (režisér Jonas Akerlund) |
Zklamán by nemusel být ani favorizovaný chicagský rapper Kanye West, který z osmi nominací bodoval čtyřikrát v přihrádkách nejlepšího rapového výkonu, za nejlepší rapový výkon dua, nejlepší rapovou píseň Good Life a nejlepší rapové album Graduation. Publikum samozřejmě slzelo, když uvedl song Hey Mama, věnovaný matce Dondě, která před třemi měsíci náhle zemřela v osmapadesáti letech na infarkt po plastické operaci. Tři roky po sobě však marně čeká na výhru v kategorii album roku.
Tím se letos poněkud překvapivě a teprve podruhé v padesátileté historii Grammy (po LP Stan Getz/ João Gilberto z roku 1965) stala jazzová deska River: The Joni Letters sedmašedesátiletého Herbieho Hancocka, na níž tento známý klavírista upravil písně kanadské písničkářky např. v podání Tiny Turnerové, Norah Jonesové či Leonarda Cohena.
Poprvé v historii o Grammy bojoval náš zástupce, ale ze dvou nominací devatenáctileté Markéty Irglové z Valašského Meziříčí a Ira Glena Hansarda za nejlepší soundtrack ke snímku Once a filmovou píseň Falling Slowly nakonec nezbylo nic, když je předčila píseň Love You I Do z filmového muzikálu Dreamgirls či soundtrack z inscenace souboru Cirque du Soleil v Las Vegas Love.
Ceremoniál přenášela živě ČT2 a z tříapůlhodinové pomalu se vlekoucí akce se vymykal zvláště duet Beyoncé a Tiny Turnerové v Proud Mary, gospelový blok Arethy Franklinové a okénko pro rokenrolové pamětníky, v němž si s Johnem Fogertym zařádili nesmrtelní Jerry Lee Lewis a Little Richard.
Zcela nepřipravený průvodce Ladislav Šenkyřík totálně selhal, jazykovou pestrost prokazoval úmorným opakováním věty „a nyní přichází", pletl si Natalii Coleovou s Bonnií Raittovou, nemohl se dopočítat cen pro vítězku a zatajil nebo nevěděl, že Vince Gill dostal Grammy za nejlepší country album These Days, které je unikátním čtyřalbem.
Foto: Reuter