Já jsem <span>dada</span>. Ty jsi dada. My všichni jsme prostě dada.

Kultura
22. 10. 2009 17:30
Opice jako baterka, nebo baterka jako opice?
Opice jako baterka, nebo baterka jako opice?

Opice jako baterka, nebo baterka jako opice?V pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu začala výstava s názvem Je suis dada (Já jsem dada). Expozici děl zhruba tří desítek umělců s podtitulem Vlámský design mezi snem a realitou si zájemci mohou prohlédnout do 29. listopadu.

"Už sám název výstavy, která se již představila v Turíně a ve Vídni, odkazuje k energickému posunu směrem k tvůrčí svobodě. Znepokojuje, nastoluje otázky a je stejně obsažný jako vizuální paradoxy typu plátna Reného Magritta s názvem Zrada obrazů, jehož muzeum bylo nedávno otevřeno v Bruselu" uvedla kurátorka výstavy Inge Vrankenová.

Aby snídaně chutnala i na venkově.Výstava přináší mimo jiné objekty tvůrců Daniela Weinbergera, Hanse Weyerse a Klaase Bormse, kteří vymýšlejí neobvyklé kombinace nejrozmanitějších objektů, nebo je zasazují do nových prostředí a dávají jim nové funkce. Weinberger ve své šperkařské tvorbě používá techniky koláže či asambláže, jejichž prostřednictvím kombinuje různé prvky převzaté z reálného světa do nově vzniklého užitného předmětu.

Dvojice Sofie Lachaertová a Luc D'hanis zase pracuje s reálnými předměty, předměty však u nich nevyúsťují ve výtvarná díla, ale dostávají novou užitnou funkci. V Uměleckoprůmyslovém muzeu tak jsou k vidění třeba cukřenka ve tvaru klece s uvězněnými kostkami cukru, podšálek na vajíčko ve tvaru kachní nohy, "zamilované" spojené lžičky nebo lampa z mušlí, které jsou symbolem surrealismu, a další objekty se skrytým významem.

Lapač na mlsaly.Expozici doprovází zvukové efekty, hudba a krákání havranů odkazující k Hickokovu klasickému filmovému hororu Ptáci. Samy exponáty umístěné v jakési snové bílé krajině rozehrávají své příběhy. Součástí výstavy je také promítání tří filmů zobrazujících rodinný život Reného Magritta (1898 -1967), významného představitele belgického surrealismu.

Vůdčím principem surrealismu je fantazie, což platí i pro design. Surrealistické objekty s sebou nesou skryté významy a jejich cílem je šokovat. Jde převážně o předměty produkované v malým sériích, často vyráběné ručně. Častými tematickými prvky se stávají části těla, zvířata a erotické motivy. "Surrealismus pro mne není jen umělecký směr, ale zejména stav mysli," podotkla kurátorka Vrankenová.

Foto: UPM

Autor: ČTK

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ