Ivan Klíma: Svazek Dialog

Kultura
23. 7. 2007 11:52
bez popisku 16248
bez popisku 16248

Musím se omluvit, že píšu o knize, kde jsem několikrát zmiňován, na druhé straně aspoň částečně znám z vlastní zkušenosti mnohé z toho, o čem kniha pojednává..

Dialog byl názvem jednoho z operativních svazků, který vedla komunistická státní bezpečnost o svém urputném boji proti spisovateli Pavlu Kohoutovi. Radek Schovánek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinu komunismu z dvacetidílného svazku (zhruba šesti tisíc stránek), vybral zprávy udavačů, hlášení nižších i vysokých příslušníků Státní bezpečnosti a jiné dokumenty týkající se Pavla Kohouta.

Čím se „objekt“ provinil? Byl spisovatelem, který podle oficielního, tedy i policejního mínění zradil ideály socialismu. Ačkoliv kdysi psal angažovanou poezii, od počátku šedesá-tých let hájil právo spisovatele tvořit ve shodě s vlastním svědomím a svoji tvorbu publikovat. V tom se jistě shodoval s ostatními zakázanými spisovateli, jenže Pavel Kohout patřil k světoznámým dramatikům. Současná moc byla schopna ho zakázat doma, nikoliv ve svobodném světě.

Pavel Kohout navíc odmítal trpně přijmout všechno sekýrování, všechna omezení a zákazy, jimž byli zakázaní kolegové vystaveni. V mezích mizerných socialistických zákonů protestoval, psal prezidentovi, ministrům a dalším vykonavatelům mocenské zvůle, poskyto-val rozhovory zahraničním novinářům, organizoval protestní petice (například petici žádající, aby se političtí vězni směli aspoň na vánoce vrátit domů). Byl jedním z autorů textu Charty 77.

Z dokumentů plyne, že hlášení o něm podalo či pravidelní podávalo více než dvě stě čtyřicet(!) udavačů. Jmenovitě dokumenty zmiňují sto devadesát příslušníků Státní bezpečnosti, kteří „na Kohoutovi pracovali.“ Skutečně zapojených příslušníků a jejich přímých pomocníků bylo mnoho set.

V čem spočívala jejich práce? V cenzurování dopisů, v odposlouchávání a sledování Kohouta, jeho ženy a desítek jejich přátel. Spisovatele vystěhovali z jeho bytu, předvolávali ho k výslechům, umístili pod jeho auto bombu, zbili ho, když se spolu s přáteli pokusil navštívit ples železničářů, organizovali desítky petic proti němu, vymysleli kompromitující kampaň, která měla vzbudit dojem, že je jejich spolu-pracovníkem. (Dobře věděli, jak se lidé dívají na jejich činnost i na ty, kdo ji podporují. A za nejlepší způsob zostuzení považovali dávat najevo, že někdo, kdo je dosud považován za slušného člověka, s nimi spolupracuje.)

Otrávili jeho psa, slátali celý detektivní příběh, v němž figurovali vyděrači, žádající o statisícové částky. Aspoň úryvek jakoby anonymního dopisu z tvůrčí dílny STB: Příteli, plujeme na jedné lodi s tím rozdílem, že nemáme prostředky na financování činnosti. My chceme pracovat, slož proto částku Kč 500 000, - v náš prospěch, v budoucnu se ti vše vrátí zpět a uslyšíš o nás…A přesné instrukce kdy kam má peníze uložit.

Kohout na vyděračský dopis upozornil policii, potom, jak ukazují dokumenty, následovala absurdní komedie. Spisovatel dostal ochranku, která s ním jezdila, policisté mu opatřovali falešné peníze, které pak, pečlivě hlídán, odvážel na navržená místa. Jedna složka policie vše inscenovala, zatím co druhá složka předstírala, že celou aféru bere vážně a soustavně Kohouta informovala „o svém pátrání“, varovala ho a instruovala, jak si má počínat.

Kromě této, jistě náročné akci, která si vyžádala desítek spolupracujících policistů často v nejvyšších funkcích, desítek hlášení, a stála miliony korun, jsou v dokumentech za-chyceny i neuvěřitelné malichernosti jako synopse pro vystoupení zástupců Lidových milicí, (tito bojovníci měli Pavla Kohouta navštívit a vyslovit mu své pohoršení nad jeho protisocialistickým jednáním). Ještě malicherněji působí záznam o prohlídce potravinových balíčků, které Kohoutova žena Jelena (už z vynuceného exilu) zaslala několika svým známým. Nakonec,  jak známo, Pavla Kohouta pustili do zahraničí s jasným úmyslem nedovolit mu návrat.

Kolik desítek či sta milionů stálo pronásledování jednoho spisovatele, který se nedopustil ničeho víc, než že se dožadoval svých práv, už nikdo nespočítá. A kolik stály všechny obdobné akce, (za něž jejich strůjci dodnes berou vysoké penze) už teprve ne.
Tři sta osmdesát stran knihy skládají (kromě několika stránek věcného úvodu k jednotlivým kapitolám) výhradně dokumenty. Při jejich čtení člověka napadá, že tak působivě by komunistický režim v jeho absurditě, prolhanosti a podlosti nezobrazil ani ten, kdo by jej usilovat navždy zostudit.

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ