Miloš Doležal: Archimedův bod

Kultura
3. 1. 2008 10:48
bez popisku 63715
bez popisku 63715

Vlezli jsme do smyčky „osudové" osmičky, ale jako nějaký rezatý hřebík ve mně stále vězí děje, setkání a místa roku sedmičkového a nechce se mi z nich vyplout. Nechce se mi vyplout z naší vysočinské samoty, zakleté a přízračné, neboť pod její zahradou socialistická přehrada zaplavila v roce 1975 mé rodiště a šplouchá tam do opuštěné hřbitovní zdi. A když už se odhodlám k cestě, zamířím do potápějících se Benátek nebo do Aquileje, bájného římského přístavu roztřískaného barbary v 5. století, ze kterého dnes zůstaly jen jonášovské mozaiky a rozvaliny v zahradách. Jako bych hledal nezaplavený svět před potopou. Možná že i mé loňské cesty do Polska chtěly hledat nějaký pevný Archimedův bod před... a přitom nacházely bol.

Bylo na sklonku roku, večerní Varšava, hotel plný vozíčkářů, pořádali zrovna mistrovství světa v tanci, dívám se z okna na křižovatku, blikají semafory a mezi nimi jakýsi obrys železničního vagonu s haldou čehosi. Myslel jsem, že tady v centru končí nějaká absurdní kolej. Až ráno vše objasněno: bronzový vagon plný naházených a zhroucených křížů. Památník padlým a zavražděným na východě, autor Miroslaw Biskupski. Další podvečer v socrealistickém Domu kultury zhlédnu nový Wajdův filmu Katyń, který filmařsky rekonstruuje část masakru 25 tisíc polských důstojníků i poválečné osudy některých polských rodin pokrevně spojených s oběťmi. Film je to silný, nesentimentální, herecky strhující. Surové obrazy se po varšavských větrných bulvárech rozcházejí jen stěží. Jiný den, ve varšavské uličce vycpaný mamut jako pochodující reklama na hospodu Lolek, v kavárně vyšňořený lilipután s mohutnými kramfleky a vysokým kloboučkem. Na špitálním kostelíku deska: zde Němci postříleli 300 pacientů, sester, lékařů. V dalším chrámu stovky kovových tabulek se jmény katyňských. Domluveno setkání s režisérem Andrzejem Wajdou. Režisér vypráví o průběhu natáčení, práci na scénáři, o pozadí celého filmu i o důležitém svědku celého katyňského masakru, o polském malíři a rodáku z Prahy Józefu Czapském, který peklo zázračně přežil a režisérovi o všem vyprávěl v pařížském exilu. Na stěnách visí velká rytina Napoleona, na divanu schoulený černý kocourek s bílými tlapkami. Jmenuje se Tečka. Před odjezdem z Varšavy se zastavuji na vojenském hřbitově Powazki. Les březových křížů nad padlými povstalci. Nikde nikdo, jen hořící svíčky. Straka máchla křídlem a ze stromu spadla bukvice.

Vracím se na domovskou zakletou Vysočinu a ke svému údivu zjišťuji, že onen hledaný Archimedův pevný bod mám doma pod nosem - naše kuchyňská kamna: oheň sálá teplem a světlem.

  Autor je básník a rozhlasový redaktor

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ