Zdeněk Lukeš: Nouvel ve světě i na Smíchově

Kultura
6. 4. 2008 11:30
bez popisku 63744
bez popisku 63744

Letošní Pritzkerovu cenu za architekturu získal Francouz Jean Nouvel. Upřímně řečeno, čekal jsem, že toto nejprestižnější ocenění dostane už dříve, protože jeho stavby patří po léta k tomu nejzajímavějšímu, co se ve světové architektuře objevilo. Kultovní stavbou se stal už jeho Arabský institut v Paříži z 80. let: upoutá jednak neobvyklý půdorys s parabolicky zakřivenou fasádou, ale především prosklená stěna s tisíci kruhovými prvky, které na ní vytvářejí stylový arabský ornament. Každý z kotoučků ve skutečnosti funguje jako clona v objektivu a otevírá se automaticky podle intenzity světla. Průčelí se tak stále proměňuje, což je velmi efektní. Sedíte-li pak na střeše u hrnku kávy, máte před sebou panoráma Paříže a pod vámi šumí Seina.

Také další Nouvelovy stavby jsou originální: na některých se objevuje jiný jeho vynález, takzvané mediální stěny pokryté různými nápisy v několika vrstvách. Některé jsou pohyblivé, svítí a způsobují, že se fasáda stále mění.

Pro Berlín navrhl v 90. letech obchodní dům Lafayette, který je svým dynamickým tvarem reminiscencí na palác architekta Mendelsohna zbořený za války. Materiály jsou však soudobé. Podobně novátorský je projekt přestavby operní budovy v Lyonu, kde architekt doplnil starou budovu o válcovou nástavbu.

V poslední době se Nouvel kromě projektů kulturních center, administrativních paláců a výstavních areálů věnuje dvěma tématům: chce postavit válcovou věž ve čtvrti La Défense v Paříži, která by se stala další z nových výškových dominant francouzské metropole, a projektuje jeden z mrakodrapů pro Ground Zero v New Yorku.

Pro nás je důležité, že Jean Nouvel pracoval také v Praze. Pro svéráznou čtvrť Smíchov navrhl urbanistický plán rozvoje a dvě dominanty: administrativní komplex Zlatý anděl, jemuž ovšem na průčelí dominuje zpodobení anděla současného - tak, jak ho ve filmu Nouvelova přítele Wima Wenderse Nebe nad Berlínem ztělesnil Bruno Ganz. Druhý projekt administrativně-obchodního centra s přístavištěm lodí pod železničním mostem se bohužel nerealizoval.

Nouvela jsem měl možnost poznat v době, kdy připravoval smíchovské projekty. Je to typický Francouz s osobitým šarmem, ale také člověk, který se do Smíchova zamiloval a tamní architekturu skutečně důkladně prostudoval.

Letošní Pritzkerova cena je v těch nejpovolanějších rukou.

Autor je historik architektury

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ