Ocenění Homo Homini za prosazování lidských práv letos získá Číňan Liou Siao-po. Spoluautor Charty 08, která navazuje na československou Chartu 77, je od prosince loňského roku vězněn za otevřený boj proti čínskému komunistickému režimu na neznámém místě. Jeho snažení je však podle českého sinologa marné.
Liou Siao-po (Liu Xiaobo) se narodil v roce 1955 ve městě Ťi-lin provincie Čchang-čchun. V roce 1982 získal bakalářský titul na ťilinské univerzitě a o dva roky později si z univerzity v Pekingu odnesl titul magistr.
Po promoci pokračoval Liou Siao-po (dále jen Li) v dalším studiu na pekingské univerzitě a v roce 1988 se stal doktorem filozofie. Jako student navštívil také řadu škol mimo Čínu, například univerzitu v norském Oslu, na Havaji nebo newyorskou University of Colombia.
Nekončící boj
Li je aktivistou za lidská práva v komunistické Číně. Jeho snažení považuje tamní vláda za snahu o rozvracení země. Li byl proto opakovaně zadržen, souzen a vězněn za své politické aktivity včetně účasti na protestu na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
V říjnu 1996 byl Li odsouzen, aby strávil tři roky v převýchovném táboře kvůli "šíření zvěstí a pomluvy" a "rušení veřejného klidu". Tím měl údajně poškozovat Komunistickou stranu Číny. V roce 2007 byl zadržen a vyslýchán pro změnu kvůli článkům, které napsal na zahraniční weby.
Li je ve svém boji za lidská práva natolik odhodlaný, že se nadace Člověk v tísni rozhodla udělit mu letos na festivalu Jeden svět cenu Homo Homini. „Vzdor tomu, že byl Liou Siao-po za svoji činnost dvakrát vězněn a je neustále pod dohledem policie, neváhal se nikdy zastat nespravedlivě stíhaných a mučených kolegů, svobodně psát, mluvit, vystupovat, a denně se tak vystavoval nebezpečí dalších perzekucí a věznění," ocenil čínského disidenta ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Boj čínského aktivisty se však dočkal uznání také v jiných zemích. V roce 2004 ocenila jeho práci francouzská organizace Reportéři bez hranic, když mu udělila cenu "Fondation de Frace Prize" za obhajování svobody tisku.
Přestože se Li v Evropě těší takové podpoře, podle českého sinologa a editora zpravodajského webu cinsky.cz Martina Kříže jsou jeho ambice marné. "Charta 08 je v Číně v podstatě minoritní záležitostí," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ. "Většina mladých Číňanů se zajímá hlavně o to, kde studovat, ve středním věku o kariéru a ve vyšším o zajištění rodiny a zázemí. Nemají jakékoli politické ambice na změnu," řekl.
Ani to, že Evropané mají o Liou Siao-povi povědomí, není podle něj vítězství. "Komunistický aparát v Číně je v dokonalé kondici, rozhodně lepší než v roce 1989, kdy došlo k potlačení velkého povstání," myslí si Kříž. Čínská vláda má podle něj větší možnosti kontroly veřejného mínění. "Je veřejným tajemstvím, že tomu pomáhají americké firmy, které kromě internetu poskytují také citlivá data o jeho uživatelích," uvedl. Kvůli tomu se podle něj dají drobné snahy o politickou změnu v Číně snadno potlačit.
O samotném Liou Siao-povi toho Kříž mnoho neví. "Jeho revolta bude spíš záležitostí osobních přesvědčení než čehokoli jiného," tvrdí a přiznává, že nemá žádné informace ani o jeho současném věznění. Také to, že Li získá cenu Homo Homini na festivalu Jeden svět, podle něj nevyvolá v Číně žádnou reakci.
Charta 08
V prosinci minulého roku byl Li zadržen a převezen na neznámé místo, kde je bez řádného soudu či obvinění držen dodnes. Stalo se tak dva dny před 60. výročím přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. V den výročí vydala také skupina čínských disidentů dokument Charta 2008, jehož je Li spoluautorem a signatářem. Pod dokument se podepsalo 303 odpůrců komunistického režimu.
Charta 2008 je přímou pokračovatelkou československé Charty 77, jejíž hodnoty aplikuje na čínské prostředí. Její signatáři žádají po vládě reformu politických institucí a ústavních svobod, které mají vést k vytvoření svobodné a demokratické společnosti.
Celý text Charty 08 naleznete ZDE.
Foto: archiv, Reuters