<span>Jeden svět</span> má vítěze: brazilský snímek U soudu

Kultura
12. 3. 2008 18:42
Režisér snímku Kauza Litviněnko Andrej Někrasov v debatě na festivalu.
Režisér snímku Kauza Litviněnko Andrej Někrasov v debatě na festivalu.

Záběr z filmu U soudu.Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu. Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Občan Havel. Informoval o tom mluvčí festivalu Filip Šebek.

Ceny budou předány ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení pražské části festivalu. Vítězné snímky budou také ještě stejný večer promítnuty - film U soudu v kině Lucerna, snímky Kauza Litviněnko a Zločin a trest v kině Světozor, Občan Havel pak ve Francouzském institutu. Ve Světozoru diváci uvidí i snímek Dopis Anně, který již v neděli získal Zvláštní cenu za film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Snímek U soudu nabízí pohled na prostředí soudu pro mladistvé v Brazílii. "Ryzí a intimní nálada scén a silné příběhy dokážou diváka přiblížit hlavním hrdinům a umožnit mu vidět je jako lidské bytosti. Režisérka volí jasný způsob vyjadřování, minimalistickým přístupem dosahuje maximálních výsledků, a bere tak diváka na vskutku pozoruhodnou cestu," uvedla hlavní porota v odůvodnění, proč cenu získal tento snímek.

Cenu za nejlepší režii si vysloužil režisér Čao Liang za snímek Zločin a trest. "Opakováním motivů obrací režisér pozornost na detaily, a umožňuje jim tak zcela ojedinělým způsobem pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost současné Číny," uvedla mimo jiné hlavní porota s tím, že Zločin a trest přináší "odvážný, osobitý a provokativní pohled na realitu".

Disidentská porota: V Rusku vládne diktatura

Režisér snímku Kauza Litviněnko Andrej Někrasov v debatě na festivalu.Cenu Rudolfa Vrby získává nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z disidentů, kteří se angažují na poli obrany lidských práv. Ocenila snímek Kauza Litviněnko, a to pro to, "že odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku, a pro výjimečný, odvážný a atraktivní způsob podání příběhu nepohodlné osoby, kterou diktátorský režim zavraždil". Alexej Litviněnko, bývalý agent ruských tajných služeb, byl předloni na podzim v Londýně otráven radioaktivním poloniem 210.

Porota Rudolfa Vrby se dále rozhodla udělit zvláštní uznání snímku Džihádem za lásku. V soutěžní kategorii krátkých forem, která zahrnuje kromě dokumentů i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv v délce do 35 minut, byla Cena primátora hlavního města Prahy udělena režisérce Ditte Haarlovové-Johnsenové za snímek Jeden den. Porota udělí také zvláštní uznání kultivovaně komponovanému podobenství Poprvé polského režiséra Marcina Sautera.

Dopis Anně dostal Cenu Václava Havla

Záběr z filmu Dopis Anně.Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, o níž tradičně rozhoduje porota složená z pracovníků ČRo, získal německý snímek Tváře režiséra Holgera Ernsta.

Již dříve byl zveřejněn vítěz Zvláštní ceny za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tuto cenu uděluje každoročně speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Letos ji získal snímek švýcarského režiséra Erica Bergkrauta Dopis Anně, který je portrétem zavražděné ruské novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské.

Rozhovor Erica Bergkrauta pro server TÝDEN.cz s najdete ZDE.

Foto: Jedensvet.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Benefiční koncert v pražském Karlíně dnes zahájí letošní festival ZUŠ Open

Kultura
14. 5. 2025

Herec Robert De Niro získal v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu

Kultura
13. 5. 2025
Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ