Jen polovina českých filmů si na sebe vydělá. Jak je to možné?

Kultura
4. 5. 2013 10:54
Troška si za Babovřesky vydělal zhruba milion.
Troška si za Babovřesky vydělal zhruba milion.

Ročně se v Česku natočí kolem třiceti filmů, odhadem ale jen polovina z nich si na sebe vydělá. Jak je to možné, když lístek do kina stojí průměrně sto patnáct korun? Kdo ve filmovém byznysu nejvíce vydělává? A jak jsou na tom spisovatelé a muzikanti?

Pravda o penězích v kumštu

Letní filmovou blbinu Babovřesky, jak film označil jeho tvůrce Zdeněk Troška, už v kině vidělo bezmála 600 tisíc diváků. Na tržbách za lístky se vybralo necelých 81 milionů korun. Vzhledem k tomu, že náklady na vznik filmu podle Trošky nepřesáhly dvacet milionů korun, vypadá to, že sonda do světa venkovských klepů a hádek vydělala pořádný balík. Troška tvrdí, že dostal za režii i scénář odměnu zhruba milion korun.

Čtěte Týden.* Komu patří nejvíc peněz z vybraného vstupného?

* Kdo je nejlépe placený herec, zpěvák a spisovatel?

* Na čem umělci nejvíc vydělávají?

* Kolik dostávají od kolektivních správců autorských práv?

* Jak se nejčastěji porušují autorská práva?

* Co vše lze okopírovat?

* A proč by měla být podle advokáta Františka Vyskočila ochranná lhůta díla prodloužena ze 70 na 100 let po smrti autora?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém čísle časopisu Týden, které vychází 6. května 2013.

Autor: Milan EisenhammerFoto: Profimedia

Další čtení

Návštěvník si prohlíží výstavu Broučci a loutkový svět Zdeňka Podhůrského při slavnostním zahájení v prostorách kladenského zámku.

V kladenském zámku je expozice s Broučky a loutkami Zdeňka Podhůrského

Kultura
18. 9. 2025
ilustrační foto

Degustátoři v Olomouci ochutnali 300 pálenek. Někdo je polyká, někdo plive

Kultura
Aktualizováno: 18. 9. 2025 12:59
Dan Brown

Prezident Pavel přijal na Hradě spisovatele Dana Browna. Dostal snídani

Kultura
18. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ