Jubileum oslavilo 15 tisíc lidí, Dropkick Murphys nezklamali

Kultura
14. 7. 2014 19:30
Na festival Mighty Sounds si našlo cestu 15 tisíc návštěvníků.
Na festival Mighty Sounds si našlo cestu 15 tisíc návštěvníků.

Po několikadenní oslavě často hlavou rezonuje odhodlání, že tohle už bylo naposledy. Jubilejní ročník festivalu Mighty Sounds byl však úplně jiný případ. Na letišti v Táboře byla k vidění přehlídka toho nejlepšího ze světa řízného punkrocku, veselého ska, různých odvětví rytmického rock´n´rollu.

Pro mnohé se stal festival Mighty Sounds slušným atletickým tréninkem. Oběhat takovou nálož kvalitních kapel by časem vyčerpalo i jamajského sprintera Usaina Bolta. Pořadatelé festivalu přichystali vyvážený program zasazený do prostředí moderního evropského festivalu, kde nechybělo takřka nic, co běžný člověk potřebuje k životu a zejména dobré zábavě.

Výsledkem byla rekordní návštěva. Podle pořadatelů si do areálu našlo cestu 15 tisíc lidí. Velkou zásluhu na tom měly hlavní hvězdy, američtí folkpunkeři Dropkick Murphys. Během dlouhého, více než 100 minut dlouhého setu, si člověk chvílemi připadal jako v irském pubu, po chvíli (s nástupem dalšího zpěváka) zase jako ve zběsilém akčním filmu. Interpreti na jiných pódiích měli smůlu, kapela hlásící se k irským kořenům splnila roli headlinerů.

Páteční večer ovšem nepatřil pouze jim. Vystoupili také žánrově hodně podobní Kanaďané Real McKenzies, rock´n´rolloví Peter Pan Speedrock, The Frantic Flinstones či The Peacocks. Houpavé uklidnění naopak přinesli Yellow Umbrella a ultra rychlou slovní smršť na závěr připravili pěvečtí bratři z Irie Révoltés.

Úvodní den ale zásobu zvučných jmen rozhodně nevystřílel. Mráz po zádech běhal chvílemi během koncertu Perkele, kteří ukázali nejen to, že původní myšlenka hnutí skinheads odsuzuje rasismus, ale předvedli i nejdelší přídavek z celého festivalu. Že "mají srdce plné hrdosti" jim poté věřil opravdu každý.

Obě hlavní stage v sobotu nakřápli i léty ošlehaní britští punkáči GBH a Anti-Nowhere League či před nimi němečtí showmani, vystupujícími pod zkratkou ZSK. Kdo už si myslel, že uklidnění na závěr přinese jamajská reggae zpěvačka Tanye Stephens, rychle vystřízlivěl při pohledu na hororové zjevy z kapely Bloodsucking Zombies from Outer Space.

Hned další, závěrečný den, na ně navázali další milovníci tajemna, 25 let fungující kapela Nekromantix. Obdobně zdařilý set nabídli také punkrockoví The Generators či italští skapunkeři Talco. Pořádně drsnou tečku pak zajistili hardcoreoví Madball společně s Evergreen Terrace.

Nebyly to pouze zahraniční seskupení, které utvářely vyvážený program jubilejního ročníku Mighty Sounds. Na festivalu opět nechyběla stálice v podobě kapely Sto zvířat, veselí Fast Food Orchestra, rytmické punk-a-billy z produkce Queens Of Everything, řádně naštvaní Punk Floid, nadpřirozeně úchylní Hentai Corporation či s elektrickými výpadky statečně bojující Prague Conspiracy.

Navzdory našlapanému line-upu festival Mighty Sounds opět dokázal, že do Tábora lidé jezdí i kvůli specifické atmosféře. Rock´n´rollový zážitek umocnily úsměvy na tvářích návštěvníků slibujících jediné: "Za rok přijedeme znovu. Ať už se bude festival konat kdekoliv."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ