Karel IV. obživl po 700 letech pro výstavu o svém díle i životě

Kultura
23. 2. 2016 12:00
Karel IV. v chrámu sv. Víta.
Karel IV. v chrámu sv. Víta.

Život a dílo Karla IV. přibližuje výstava, která je při příležitosti 700. let od jeho narození k vidění v sídle Senátu. Je věnována rovněž proměnám ve vnímání tohoto českého krále a římského císaře během uplynulých staletí. Připomíná ho nejen jako Otce vlasti, ale také jako pragmatického panovníka.

"Doba jeho vlády je mnohými považována za vrchol českých dějin, za pozitivní kontrapunkt k období husitských válek, nestability a rozvratu," řekla při zahájení výstavy vedoucí autorského týmu výstavy Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd. K jeho odkazu patří vědomí, že i král malé země se může stát vládcem velké říše, uvedla.

K nejzajímavějším předmětům podle ní patří ukázky, jak byl Karel IV. zobrazován. K nejstarším patří jeho busta na svatovítské katedrále, kterou se svým otcem Janem Lucemburským založil, nebo jeho vyobrazení v kapli svaté Kateřiny na Karlštejně. Jako starý muž je vyobrazen během své poslední cesty do Francie na několika iluminacích Velkých francouzských kronik.

Na vernisáži promluvila Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd ČR.Podobu ideálního panovníka získal Karel IV. v pozdější době , zejména v 19. a na počátku 20. století. Patří k nimi jeho novogotická socha na Křižovnickém náměstí v Praze, která byla pořízena k 500. výročí založení Karlovy univerzity. Objevil se například také na poštovních známkách během nacistické okupace Čech a Moravy. Výtěžek z prodeje těchto známek byl určen na pomoc německým vojákům na ruské frontě.

Využívání Karla IV. různými režimy odpovídalo nejen rozdílnému vnímání panovníka jeho současníky, ale i pozdějšími historiky. Českou stranou byl zpodobňován jako první český vládce, který dosáhl římského trůnu. Němečtí historici v něm viděli zejména německého císaře, který založil první říšskou univerzitu.

Expozice návštěvníkům připomíná také méně známé hrady, které Karel IV. nechal zbudovat v souvislosti s územní expanzí a upevňováním moci. Patří mezi ně Ojvín a Karlsfried v saských lesích jižně od Žitavy, hrad Lauf u Norimberku nebo Karlshaus na Českobudějovicku, známější jako Hrádek u Purkarce. K nedochovaným stavebním počinům patří kaple Božího těla na nynějším Karlově náměstí v Praze, která je zobrazena alespoň jako model, nebo císařská rezidence v braniborském Tangermünde.

Výstavu v Mytologické chodbě, která patří mezi první k letošnímu Karlovu výročí, mohou lidé navštívit během víkendových prohlídek Valdštejnského paláce až do 12. června.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, senat.cz

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ