Kdo je nejportrétovanější ženou britské historie?

Kultura
17. 1. 2011 16:30
Z výstavy portrétů britské královny.
Z výstavy portrétů britské královny.

Výstavou šedesáti obrazů, fotografií i hologramů připomene londýnská Národní galerie 60. výročí panování britské královny Alžběty II. Putovní výstava bude zahrnovat díla Andyho Warhola, Luciena Freuda, Cecila Beatona, Annie Leibovitzové i ukázky z filmového dokumentu o královské rodině, který se nepromítal od roku 1969.

Z výstavy portrétů britské královny.Alžběta II. nastoupila na trůn v roce 1952. "Královna je nejvíce portrétovaným člověkem v britské historii - díky své dlouhé vládě i respektu a náklonnosti, které vzbuzuje," uvedl ředitel galerie Sandy Nairne.

Takzvané diamantové výročí příští rok připomene široká škála zobrazení britské panovnice. K vrcholům výstavy mají patřit obraz v životní velikosti italského malíře Pietra Annigoniho z roku 1969, portrét od Luciena Freuda z roku 2001, který je součástí královských sbírek, stejně jako obrazy klasiků moderního malířství Gilberta a George, Andyho Warhola a Gerharda Richtera či plátno Justina Mortimera, na němž královnina hlava odplouvá od jejího těla.

Z výstavy portrétů britské královny.Součástí expozice budou i snímky slavných fotografů Annie Leibovitzové, Dorothy Wildingové a Cecila Beatona, včetně jeho slavné fotografie z korunovace ve Westminsterském opatství v roce 1952. Chronologicky prvním exponátem však bude snímek, na němž je Alžběta zachycena, jak vystupuje v roce 1952 z letadla při cestě do Keni, když se dozvěděla o smrti svého otce, krále Jiřího VI., a o svém chystaném nástupu na trůn.

Expozice má také zachycovat dobový kontext i technologické změny během královnina života. Britský umělec Chris Levine tak připraví pro výstavu hologram vycházející z jeho známého snímku královny se zavřenýma očima z roku 2007 nazvaného Lehkost bytí.

Výstavu doplní nejrůznější archivní materiály včetně Z výstavy portrétů britské královny.úryvků z televizního dokumentu Královská rodina, který byl natočen v roce 1969. Jeho tvůrci měli možnost nahlédnout do každodenního života v Buckinghamském paláci. Mimořádně populární snímek tehdy viděly dvě třetiny Britů, nicméně podle kritiků oslabil mystiku obklopující monarchii. Podle jednoho z královniných životopisců Alžběta II. později litovala rozhodnutí pustit si televizní kamery tak blízko k tělu. Od roku 1969 nebyl dokument promítán, ale nyní Buckinghamský palác povolil v rámci výstavy uvedení jeho části.

Expozice začne svou pouť po čtyřech britských zemích v červnu ve skotském Edinburghu. Pak se přesune do Severního Irska do Belfastu, poté do velšského Cardiffu a v Londýně bude od května do října 2012.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ