Kompilace Petra Hapky nabízí i jeho méně známou tvorbu

Kultura
19. 11. 2012 19:10
Pod názvem Pozdní sběr vyšel v těchto dnech výběr třiatřiceti písní hudebního skladatele, pianisty, dirigenta a příležitostného zpěváka Petra Hapky.
Pod názvem Pozdní sběr vyšel v těchto dnech výběr třiatřiceti písní hudebního skladatele, pianisty, dirigenta a příležitostného zpěváka Petra Hapky.

Pod názvem Pozdní sběr vyšel v těchto dnech výběr třiatřiceti písní hudebního skladatele, pianisty, dirigenta a příležitostného zpěváka Petra Hapky. Nabízí i méně známou tvorbu tohoto umělce s pověstí bohéma, kterého asi posluchači znají především díky spolupráci s textařem a libretistou Michalem Horáčkem. 

Chronologicky seřazená kompilace začíná skladbou Malá píseň, kterou nazpíval v roce 1964 Karel Gott, a končí šest let starým duetem Hapky a Szidi Tobias Na hotelu v Olomouci. "Pozdní sběr mapuje všechna skladatelova období, s důrazem na ta ranější, a připomíná ho tak jako nezaměnitelného a charismatického tvůrce a hitmakera, který si vždy zachoval úctu i přízeň kolegů a fanoušků několika generací," uvedl za vydavatelství Universal Jiří Kouba.

Z nejstarší Hapkovy tvorby z druhé poloviny 60. let jsou ve výběru písně Temný stín v podání kapely Mefisto, Jaromíra Mayera a Karla Svobody, Žít jen žít nazpívaná Waldemarem Matuškou nebo Svět je místo k radování v podání Václava Neckáře.

Ideální interpretku svých šansonů nalezl Hapka v Haně Hegerové, z této spolupráce kompilace obsahuje písně Obraz Doriana Graye, Rozvod, Já ráda vzpomínám a Potměšilý host. Právě Hegerové album Potměšilý host z roku 1987 odstartovalo Hapkovu dodnes trvající úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem, s nímž o rok později vydal první společnou nahrávku V penziónu Svět.

Svůj osobitý zpěv Hapka vedle duetu s Tobias ukazuje jako pěvecký partner Lucie Bílé v písni Dívám se, dívám nebo Jany Kirschner v duetu Bude mi lehká zem. Na dvojalbu je zastoupena také jeho televizní a filmová tvorba. Vedle motivů ze seriálu Bylo nás pět a z filmu Panna a netvor to jsou písně Nestůj a pojď (Páni kluci) v podání Václava Neckáře nebo Já se znám, kterou pro snímek Léto s kovbojem nazpívala Marie Rottrová.
"Jako autor se vedle Zdeňka Lišky a Luboše Fišera stal Hapka jedním z vůbec nejplodnějších tvůrců filmové hudby. Dnes má na kontě hudební doprovod k bezmála stovce celovečerních filmů," podotkl Kouba.

Písně osmašedesátiletého Hapky má ve svém repertoáru mnoho představitelů tuzemské populární scény - známými se staly například skladby Klaudie v podání Jiřího Korna, Lorelay nazpívaná Karlem Gottem nebo Už svítá pro zpěváka Karla Černocha.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ