Taneční a divadelní představení, výstavy i fotbalové turnaje a gastrofestivaly jsou součástí Česko-německého kulturního jara 2017. Na tiskové konferenci k zahájení několikaměsíčního programu, na němž spolupracovaly české a německé instituce, o tom informovali organizátoři. Kromě Prahy a Berlína budou hostiteli různorodých akcí další města na obou stranách hranice.
Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) kulturní výměna přispěje k vzájemnému porozumění mezi oběma národy. "Kultura je tím nejlepším mostem v setkávání lidí a národů. Může přinášet poznání mentality obou národů, může nám pomoci vnímat lépe to, co se odehrává v té či oné zemi," řekl Herman.
Česká republika podle něj svou kulturou, mentalitou a historií náleží k Západu navzdory tomu, že od něj byla několik desítek let oddělená železnou oponou. "V hlavách lidí, bohužel, to rozdělení zůstává poněkud déle a právě kulturní výměna může napomoci pochopit, jak jsme si blízcí," dodal.
Česko-německé kulturní jaro je jednou z akcí, která připomíná dvacetileté výročí od podpisu Česko-německé deklarace. Byla sepsána s cílem oprostit moderní bilaterální vztahy obou zemí od historických křivd.
Program bude od března do července. Mezi jeho hlavní pilíře patří retrospektivní výstava malíře Gerharda Richtera v pražské Národní galerii, několikatýdenní kulturní programy v sedmi českých regionech nebo mezinárodní fotbalové turnaje mládeže.
Desítky projektů jsou financovány z Česko-německého fondu budoucnosti, který pro Česko-německé jaro vypsal dva dotační programy. Jejich prostřednictvím se rozdělí půl milionu eur, tedy přibližně 13,5 milionu korun. Spolupředsedkyně správní rady fondu Kristina Larischová novinářům řekla, že cílem bylo podpořit kromě tradičních kulturních akcí projekty, které pracují s prolínám umění a vědy a ukazují různost uměleckých žánrů. Na podporu fondu podle ní zatím dosáhlo přibližně 70 projektů.
V Česku se do akce zapojí kromě Prahy Olomouc, Ostrava, České Budějovice, Plzeň, Ústí na Labem, Liberec a Brno. V Německu se program odehraje v Berlíně, Lipsku, Drážďanech a v Düseldorfu. Ředitel Českého centra v Berlíně Tomáše Sachera podotkl, že výrazně je zastoupeno živé umění - divadlo, hudba nebo současný tanec. V Německu bude program oficiálně představen příští týden.