Slavného kritika znechutila úroveň večera, odmítl cenu
13.10.2008 13:01
Důrazný způsob protestu proti údajně pokleslému způsobu televizní zábavy zvolil v sobotu známý německý literární kritik a popularizátor literatury Marcel Reich-Ranicki. Na slavnostním večeru předávání německých televizních cen (Deutscher Fernsehpreis) spontánně odmítl převzít ocenění za celoživotní dílo, neboť prý byl zaskočen úrovní slavnostního večera.
Ceremoniál ze záznamu i s výstupem znechuceného kritika odvysílala v neděli večer veřejnoprávní televizní společnost ZDF. Scénář německé obdoby vyhlašování cen TýTý nevybočoval z obvyklého průběhu podobných pořadů. Populární moderátor Thomas Gottschalk vítal na jevišti různé hosty, kteří po ukázkách z nominovaných pořadů vyhlašovali vítěze, kterým předávali trofeje v podobě skleněných obelisků.
"Nevěděl jsem, co mě tu čeká"
Mezi vyhlašováním vítězů v jednotlivých kategoriích se o dobrou náladu v sále kolínského Colonea s větší či menší dávkou humoru starali baviči. A s úspěchem. Na vkus muže, jemuž v Německu říkají "papež literatury", to však bylo zjevně příliš. Na předávání čestné ceny za celoživotní dílo došlo už uprostřed pořadu, neboť Reich-Ranicki, jenž měl být původně oceněn až na konci pořadu, prý působil značně nervózně. Gottschalk si došel pro osmaosmdesátiletého kritika sedícího v první řadě a dovedl jej za ovací stojícího publika na pódium. Moderátor pronesl k oceněnému osobně zabarvenou pochvalnou řeč a nic nenasvědčovalo, že slavnostní večer vybočí z obvyklých kolejí.
Místo obvyklé děkovačky ale Marcel Reich-Ranicki vynesl rozsudek nad úrovní galavečera. "Zcela otevřeně řečeno: tuto cenu nepřijmu," prohlásil kritik. Aniž uvedl konkrétní příklad, zdůraznil, že byl zaskočen tím, čeho byl v průběhu večera svědkem. "Nevěděl jsem, co mě tu čeká," přiznal.
Reich-Ranicki a televize |
Marcel Reich-Ranicki, který je považován za nejvlivnějšího kritika německé literatury, sám do povědomí široké veřejnosti pronikl díky televizi. Právě na ZDF měl v letech 1988-2002 literární talk show Literarisches Quartett. Ve své sobotní řeči zdůraznil, že v televizi lze strávit i "pěkné večery", například s kulturním programem Arte. |
Vystoupení Reicha-Ranického mimo jiné předcházel výstup estrádního baviče Atzeho Schrödera a předávání cen za nejlepší zábavní pořad a za nejlepší soutěžní show. To, čemu musel přihlížet, označil kritik za "pitomosti" a také prohlásil, že nepatří do stejné řady s dalšími oceněnými.
Hvězdná hodina televize
Situaci pohotově zachránil Gottschalk. Ten navrhl, že trofej z plexiskla zatím převezme.
Obelisku se pak ujala televizní producentka Katharina Trebitschová, která pro ARD právě vyrábí dokument o Reichu-Ranickém. Gottschalk rovněž navrhl, aby se zástupci zúčastněných televizních společností - tedy ZDF, ARD, RTL a Sat.1 - nad vzniklou situací poradili.
Z role nevypadli ani diváci v sále, vesměs lidé od televize. Zdrcující kritiku Reicha-Ranického i Gottschalkovu "záchrannou" akci provázeli potleskem a nakonec literárního kritika znovu vyprovodili ovacemi vestoje. Ředitel ZDF Markus Schächter dokonce výstup Reicha-Ranického a zejména reakci Gottschalka označil za "hvězdnou hodinu" televize.
Mezitím ZDF údajně plánuje diskusní pořad, v němž by měli Thomas Gottschalk a Marcel Reich-Ranicki společně diskutovat o kvalitě televizní produkce.
Foto:
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.