Spor o dva takty: Kalouskovi měl pomoci případ Harrison
04.11.2008 10:41 Původní zpráva Aktualizováno 04.11. 11:49
Ani dnes pražský městský soud nerozhodl spor mezi zpěvákem Janem Kalouskem a bývalým kytaristou kapely Support Lesbiens Jaromírem "Yardou" Helešicem o autorství části melodie písně In Da Yard.
Jan Kalousek tvrdí, že Helešic použil ve své skladbě In Da Yard motiv z Kalouskovy písně Chodím ulicí: ve dvou taktech se podle žalující strany písně melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Jako mimosoudní vyrovnání po konzultaci s Ochranným svazem autorským požadoval Kalousek polovinu honorářů za uvádění Helešicovy písně, na to však Helešic nepřistoupil, a případ se tak dostal k soudu.
Znalec z brněnské JAMU soudu již v září při předchozím jednání sdělil, že oba hudebníci čerpali z obecného zdroje, což je prý v popu běžné. Soudce Martin Valehrach k dnešnímu jednání předvolal jako svědky Helešicova profesora klasické kytary z konzervatoře, s nímž Helešic údajně vznik své skladby konzultoval, a také dalšího člena Support Lesbiens Kryštofa Michala, který k písni napsal text. Ani jeden ze svědků však nebyl schopen se s osmiletým odstupem na okolnosti vzniku Helešicovy melodie přesně upamatovat.
Tři noty jsou melodie, dvě ne
Kalouskův právník v závěru jednání předložil soudu ještě další důkaz, jímž má být rozsudek soudu v New Yorku, který se zabýval sporem o autorství písně George Harrisona My Sweet Lord. Americký soud rozhodl, že Harrison převzal ústřední motiv ze skladby He's So Fine, jejímž autorem je Ronald Mack. Přestože americký soudce uvedl, že pravděpodobně nešlo o úmyslné plagítorství, porušení autorských práv uznal. "V onom případě šlo o tři noty, které se opakovaly čtyřikrát, respektive u druhého motivu o pět not opakovaných třikrát," uvedl Kalouskův právník. Případ tak byl podle něho velmi podobný nyní projednávanému sporu.
S tím však nesouhlasila Helešicova advokátka, podle níž tři noty, o něž šlo u Harrisona, již tvoří melodii, kdežto v případě Helešice a Kalouska jde pouze o dvě noty tvořící rytmizovaný interval. Soudce Martin Valehrach označil americký rozsudek za zajímavý příspěvek k debatě, nicméně jako důkaz jej prý nepovažuje za relevantní: "Rozhodujeme v rámci našeho právního řádu," uvedl.
Soudce v závěru dnešního jednání odročil vynesení rozsudku na 25. listopadu. Obě strany sporu mají do té doby soudu dodat písemná vyhotovení závěrečných návrhů.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.