K objevu Ameriky lze směle přirovnat zjištění vědců z univerzity v jihoitalském Bari: když se díváte na obraz, který se vám nelíbí, a někdo vás u toho bodne špendlíkem, je to celé ještě horší, než kdyby se vám obraz líbil.
Výsledky italských vědců zveřejnil britský časopis New Scientist. Autoři objevu požádali dvanáct mužů a žen, aby vybrali umělecká díla, jež považují za nejkrásnější a za nejošklivější. Pak je vyzvali, aby se dívali na krásné i "ošklivé" obrazy, zatímco jim laserem vyvolávali v prstech pocit jako při bodnutí špendlíkem. Ukázalo se, že když se pacienti dívali na obraz, který považovali za krásný, pociťovali podle vlastního vyjádření jen třetinu bolesti, jakou cítili, když se dívali na dílo, které je podle nich ošklivé. Tento výsledek potvrdilo i měření elektrické činnosti mozku pacientů během pokusu.
Mezi "krásnými" obrazy byly Botticelliho malby, Hvězdná noc od Vincenta van Gogha nebo skupina tanečnic od Edgara Degase. Mezi "ošklivé", které uklidňující účinek neměly, byl zařazen například Picassův autoportrét. "Krása evidentně nabízí rozptýlení, které ošklivá díla neposkytují. Myslím, že výsledky ukazují, že je potřeba dál bádat, jak by krásné prostředí mohlo přispívat ke zmírnění utrpení. Nemocnice jsou navrhovány, aby byly funkční, ale měly by se vést v patrnosti i estetické aspekty," citoval časopis profesorku Marinu de Tommasovou, která výzkumný tým vedla.
Foto: archiv