Je krutý, ale lidský. Silný, ale bez svalů Johna Ramba. Charakterní herec Liam Neeson se na prahu šedesátky přehrál do akčního hrdiny. A kupodivu to není trapné.
Liam Neeson měl vždycky úděl slušnýho chlapa. Jeho vrozená skromnost (která do jeho svatby s kolegyní Natashou Richardsonovou mizela jenom ve chvíli, kdy se jednalo o ženy) z něj postupem času udělala herce, kterého si všichni vážili, ale nijak výrazně si ho do hlav nezapsali. Co na tom, že spousta z nás si při vyslovení jména Oskar Schindler díky Spielbergově dramatu vybaví Neesonovu tvář a ne tvář slavného zachránce Židů, když si nevzpomene na jeho jméno? Většina milovníků Hvězdných válek zná dobře Qui-Gon Jina, ale o existenci jeho představitele na naší planetě netuší nic. Paradoxně se to změnilo až v letech, kdy už ostatní herci tak nějak usínají na svých vavřínech. Ne však Liam Neeson. Herec, který letos v červnu oslavil 60 let, se změnil v ryzího akčního hrdinu.
Napište tam "Neeson"
Novou kapitolu v jeho životě mu na už trochu starší, ale pořád ještě velmi fešná kolena otevřel v roce 2008 film 96 hodin (v originále Taken), jehož tvůrci teď vyslali do kin v USA velice úspěšné pokračování. Neeson v něm hraje bývalého agenta tajné služby, kterému unášejí nejbližší členy rodiny jako na běžícím pásu a on musí s ledovým klidem dostat všechny zase na svobodu bez toho, aby jim byl zkřiven vlas na hlavě. Zato jeho soupeřům bývá odstraněna rovnou hlava celá. Když přijal roli v tomto snímku, řekl, že to bylo tak nějak na zkoušku. Rozhodně prý netušil, co nastane. "V Hollywoodu se najednou rozhodli, že ze mě bude akční hrdina a začali mi posílat samé akční scénáře," usmívá se nad rychlým spádem událostí Neeson a dokládá, že často kvůli tomu změnili i původní záměr. "Vždycky tam bylo napsané, že hlavnímu hrdinovi je kolem třiceti - to někdo přeškrtl a ručně tam dopsal - táhne mu na padesát. Anebo to prostě zaškrtali úplně a napsali nad to Liam Neeson." Z herce, o němž se mluvilo spíše v souvislosti s britskými klasiky, se tak stala hollywoodská hvězda, před kterou se třese i Arnold Schwarzenegger.
Solidní materiál
Po úspěchu snímku 96 hodin se Neeson objevil ještě v hlavní roli akčního dramatu Mezi vlky, kde bojuje nejen s lidskými slabostmi, ale také s aljašským mrazem a hladovými vlky. V A-teamu se zase postavil do čela bývalých členů elitní armádní jednotky, kteří byli nasazeni do akce mající jediný cíl: zneškodnit sebe samotné. To ovšem hrdinové prohlédnou až po ostré dávce bojového nadšení. A nelze zapomenout ani na vyplutí Bitevní lodi, kde se Neeson musí pro změnu postavit dost nekompromisním mimozemšťanům. A pak už zmíněná dvojka 96 hodin nazvaná opdplata, která původní díl nánosem drsných bojově - psychologických scén scén ještě předčí. Zatímco akční elitu ve složení Arnie, Sly, Jean-Claude a ti druzí už publikum uzavřelo do škatulky plné satiry a ironie vůči sobě samým, Liama Neesona sleduje se zatajeným dechem a palci rozmačkanými od toho, jak mu je v jeho klopotné snaze nastolit znovu pořádek drží.
Čím to je, že se obřímu rodákovi ze Severního Irska, který chtěl být v mládí boxerem, ale pak zjistil, že v sobě nemá ten instinkt zabijáka, podařilo takto zaujmout celý svět v oboru, který by si nikdy předtím na vizitku nedal? Kritička LA Times Betsy Sharkeyová má pro tento jev docela logické vysvětlení: "On prostě i v těchto rolích vyvolává dojem solidního chlapa. Je zocelený věkem a zkušenostmi a tím pádem i neoblomný ve svých názorech. Nedělá ze sebe bijce, ale rve se za to, čemu věří. Nikdy to není jen tak. A tím boduje u žen i u mužů. Nikdo mu nezávidí jako Arnoldovi svaly, ale všichni si s ním chtějí pokecat. Je jak jejich soused, co měl pech a vyhořel mu dům." Tedy jinak řečeno - Liam Neeson nesází ani v akčním kabátku na hodiny a hodiny strávené v posilovně. I s rolí, která by se s trochou jiného přístupu klidně mohla zařadit do sekce "Řadová mlátička", pracuje tak, že se z ní nakonec stane živoucí bytost. Ano, má sice trochu víc natrénováno než obyčejný smrtelník, ale dokud si nevyhrne rukávy, není to v jejím životě ani trochu podstatné.
Komikem z vlastní vůle
Liam Neeson přesto trvá na tom, že v jeho hereckém životě se našlo víc mnohem zásadnějších období. "Film, který asi nejvíce ovlivnil můj život a v němž jsem hrál, byl Schindlerův seznam," říká například bez dlouhého přemýšlení. "Ukázal mi totiž, že právě film jako takový má obrovskou moc - moc bavit, ale také moc vzdělávat a informovat lidi o tom, co se děje nebo dělo." I tak ale ví, že vyhýbat se novým výzvám by bylo v této profesi nesmyslné. Proto na pár akčních veselic ještě smlouvy podepsal. "Pak se ale zase vrátím ke svým dramatickým polohám. Nemůžu přece hrát akční hrdiny do nekonečna - to by se mi lidi v kině začali smát." A to je rozhodně poloha, která Liamu Neesonovi sice také sluší, ale zatím ji ještě nikdo příliš nezkoumal. Už v Irsku na divadle měl rád komedie. "Když se lidi bavili, byla to pro mě velká odměna. A přestože se svou kolohnátskou postavou nejsem zrovna typ Billyho Crystala, rád bych si ještě nějakou komedii střihnul. Třeba ve chvíli, kdy budu i na historická dramata už příliš historický," usmívá se sympatický herec, který před třemi lety přišel při tragické nehodě na lyžích o manželku, s níž měl vztah považovaný za jeden z nejharmoničtějších a nejláskyplnějších v Hollywoodu. Kvůli tomu, jak sám řekl, přišel i o ideály - zato si nastěhoval do bytu neodbytného kamaráda jménem Žal. Nic z toho ho ale nezlomilo. A i to z něj dělá jakéhosi hrdinu. Ne sice akčního, ale toho obyčejného, z masa a kostí. A takový jen tak ani na plátně nevybledne.