Lidé se sešli u hrobu Karla Čapka. Zemřel před 72 lety

Kultura
25. 12. 2010 14:45
Karel Čapek zemřel na Boží hod roku 1938. Na snímku busta v Národním muzeu.
Karel Čapek zemřel na Boží hod roku 1938. Na snímku busta v Národním muzeu.

Nejen Pražané vzpomínali na Vyšehradském hřbitově na Karla Čapka, jednoho z největších českých spisovatelů a novinářů 20. století. Téměř dvě stě lidí se sešlo u hrobu tvůrce, který zemřel právě před 72 lety, na Boží hod roku 1938. Ukázky z Čapkova díla přednesl herec Miroslav Saic. Čapka spisovatele a novináře připomněl publicista Jan Rejžek.

"Závidím každému malému chlapci nebo děvčeti, které teprve čeká úžasné dobrodružství, až začnou objevovat Čapkův svět, a věřím, že mu podlehnou i době iPodů, empétrojek a plazmových obrazovek," řekl Rejžek. Vyznamenání promluvit u jeho hrobu považuje především za závazek psát srozumitelně česky a pro lidi.

Saic zahájil čtení sloupkem Náš, který vyšel v souboru Kritika slov z roku 1920. Čapek v něm píše o tom, jak se Češi rádi hlásí k významným historickým osobnostem, k Janu Žižkovi, Janu Husovi či Bedřichu Smetanovi, zatímco na jezuitu Koniáše či Milotu z Dědic, který prý zradil krále Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli, by raději zapomněli.

Účastníci vzpomínky pak slyšeli sloupek nazvaný Politika, který také vyšel v knize Kritika slov. "Buď sám děláte politiku, a pak jste otráven. Utečete-li před politikou, jste zbabělý nebo netečný. Děláte-li politiku reální, jste stranický, kážete-li politiku ideální, jste směšný. Mimo to v každém z těchto případů ohrožujete po nějaké stránce republiku. Prosím, vyberte si," napsal Čapek.

Tradiční setkání

Setkání u Čapkova hrobu se už stalo tradicí. Většina příchozích využívá této příležitosti k procházce po hřbitově, při níž se zastaví u hrobů jiných českých spisovatelů, básníků či herců, kteří na tomto hřbitově odpočívají.

Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Jeho knihy i dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám.
Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat k tomu, aby se trvale a s větší mírou uplatňoval duchovní vliv Karla a Josefa Čapkových.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ