Antikvariáty: nový život starých knih

Kultura
27. 8. 2015 16:52
V dnešní době navštěvuje antikvariáty menší počet zákazníků (ilustrační foto).
V dnešní době navštěvuje antikvariáty menší počet zákazníků (ilustrační foto).

Staré knihy dnes kupuje podstatně méně lidí než dříve. Přesto lze na zachovalých svazcích vydělat. Jen musíte vědět jak. TÝDEN se podíval pod pokličku českých antikvariátů.

Antikvariáty jsou místem, kde se zastavil čas. Ovšem jen zdánlivě. Hodnota knih se v posledních letech výrazně změnila. Pravidla hry nyní určují především stálí zákazníci - sběratelé. "Tvoří až osmdesát procent celkových tržeb," říká Miloslav Burdátš, vedoucí pražského antikvariátu Kant a odhadce.

Někteří z pravidelných klientů sbírají všechna možná vydání jednoho titulu. Ovšem v perfektním stavu. "Říkáme tomu virgo intacta, panensky nedotčené," říká Burdátš. "Čím starší, tím lepší." Cenu zvedá také věnování od autora, kvalita papíru, skutečnost, zda jde o první výtisky, nebo to, jestli je kniha vázána v kůži. Naopak věnování od jiných osob než od autora, knihovnické razítko, ohnuté rohy, flíčky nebo ještě hůře - natržené stránky, strhávají prodejní hodnotu dolů.

Stejný titul, ale v různé kvalitě, může stát dvacet tisíc i pět korun. Ceněna je nyní například starší technická literatura nebo prvorepublikové výtisky poezie českých autorů s ilustracemi od Toyen nebo Štýrského (viz Co se dobře prodává).

Z knihovny do sběru

Ilustrační foto.

Naopak za pár korun se prodává většina beletrie vydané po roce 1948. Antikvariáty získávají knihy téměř výhradně od soukromníků. Městské knihovny pravidelně vyřazují nepotřebné svazky ze svých fondů a nabízejí je po koruně za kus nebo zdarma, čehož využívají různí podnikavci: "Naplní tašky a pak tady máme fronty. Všechny knihy mají stejné razítko, ale každý vykládá, že zrovna po babičce zdědil knihovnu," popisuje jeden z antikvářů.

Většinu z vyřazených knih antikvariáty nekoupí, ty pak končí ve sběrných surovinách, kam je mohla umístit rovnou sama knihovna a něco alespoň vydělat. Razítka biblioték jsou problémem i z jiného důvodu - bez připojeného štemplu Vyřazeno vrhají na nové majitele stín podezření, že je odcizili.

Přes web plíseň nepoznáte

Zatímco v polovině 90. let navštěvovalo jednotlivé antikvariáty denně podle prodejců průměrně 150 zákazníků, kteří tam koupili stovky knih, dnes je situace zcela jiná. "Antikváři skáčou radostí, když přijde čtyřicet lidí," řekl TÝDNU Michal Šanda, archivář Divadelního ústavu.

Zlom představoval nástup nového tisíciletí a internetu. Češi usedli před počítač a většina prodejů použitých knih se nyní děje přes internetové obchody. Pohodlí domova přináší však i řadu rizik: "Přes internet nejsou vidět detaily. Kupující přehlédne třeba žluté kulaté flíčky, které signalizují plíseň, jež knihu časem úplně rozloží," říká Hana Sedláková, obchodnice se starožitnostmi. V dnešní době navštěvuje antikvariáty menší počet zákazníků (ilustrační foto).

Internetové obchody od sebe vzájemně kopírují popisy knih i ceny, přestože se nabízené zboží často zásadně liší. "Hoši od Bobří řeky vyšli jen za protektorátu asi v patnácti variantách. Jiné plátno, jiný rozměr, jiné písmo. Je rozdíl, zda nabízíte vydání, jež vyšlo v 300 kusech nebo v desetitisících," upozorňuje Sedláková.

Jak ošálit antikváře

Po úmrtí příbuzného, který byl majitelem rozsáhlejší knihovny, postupují dědicové často tak, že nejdříve vyberou nejlepší kusy podle svého úsudku a přes internetové Aukro je zkoušejí sami prodat. Poté se sejdou a zbytek si rozeberou v rodině. Až na samém konci zavolají antikváře nebo jiného odborníka. Podle Burdátše by to mělo být naopak. "Hned poznám, že v knihovně část knih chybí," říká. V západní Evropě lidé podle něho nejdříve zavolají antikvariát, a když ten odmítne knihovnu jako celek, teprve potom ji začnou rozdávat nebo rozprodávat po internetu. "Prodej vcelku je samozřejmě pod cenou, ale zase zbaví starostí," říká.

Antikváři bývají připraveni smlouvat. Od lidí zjišťují poptávku a podle ní hýbou s cenami. Toho lze podle některých rad na internetu využít. Při prodeji nějakého titulu se doporučuje například několik dní dopředu zavolat do daného antikvariátu a zeptat se, zda ho mají k dispozici. Pokud ne, pak je dobré o totéž požádat i rodinného příslušníka nebo kamaráda a pak ještě pro jistotu jménem smyšlené organizace poslat e-mail s poptávkou. Později už prý stačí jen přijít s onou knihou a mezi řádky poznamenat, že kniha je dost žádaná a vy očekáváte slušnou cenu. Zda to opravdu funguje, jsme v TÝDNU nezkoušeli. Jisté ale je, že profesionální antikváři i s takovými triky počítají.

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ