Rukopisy a korespondenci známých autorů si mohou zájemci od středy prohlédnout na výstavě v Dietrichsteinském paláci v Brně. Její součástí je třeba rukopis Maryši bratří Mrštíků nebo dopisy básníka Otokara Březiny.
Vedle písemností vystavuje Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea i výtvarná díla vytvořená literáty nebo nahrávky divadelních her, řekla novinářům kurátorka výstavy Hana Kraflová.
"Verze rukopisu Maryši, kterou na výstavě máme, je jedna z prvních. Poznali jsme to podle toho, že Alois a Vilém nazývají hlavní postavu jménem Mařka, navíc je tam hodně škrtů, přepisů a oprav," uvedla Kraflová. Kromě Maryši muzeum vystavuje například rukopis dramatu Svatý Václav od Gabriely Preissové nebo soudničky Rudolfa Těsnohlídka.
Z výtvarných děl mohou návštěvníci expozice vidět například olejomalbu Vítězslava Nezvala nebo kresby Josefa Kainara. Z periodik kurátorka výstavy vybrala zvláštní číslo Lidových novin věnované úmrtí prezidenta Masaryka a několik výtisků meziválečných uměleckých časopisů Pásmo a Akord.
Výstava vznikla u příležitosti 200. výročí muzea a potrvá do 10. prosince. Oddělení dějin literatury příští rok oslaví 60. výročí svého vzniku.