Příběhy mužů z Českobudějovicka, kteří za minulého režimu sloužili v armádě u pomocných technických praporů, nabízí kniha Černí baroni od Černé věže. Publikaci slavnostně představili její autor Radek Gális i pamětníci vojenské služby v těchto útvarech. Publikace představuje 14 příběhů kněží, kulaků nebo jiných lidí, které komunistický režim donutil absolvovat povinnou vojenskou službu u pomocných technických praporů.
"Byl bych rád, aby se kniha dostala mezi mladé, které z části nezajímá minulost, jsou jiných názorů a myslí jen na budoucnost. Ale budoucnost bez minulosti neexistuje," řekl sedmaosmdesátiletý Jiří Pešek, jehož otec byl před únorem 1948 živnostník. Po komunistickém převratu prohlásil režim jeho rodinu za třídní nepřátele a Pešek proto musel na vojnu k pomocným technickým praporům.
"Jako novináře mě mrzelo, že se tyto zajímavé vzpomínky nedostanou do novin. Proto jsem moc rád, že se podařilo vydat knihu, která tyto příběhy přináší," řekl autor Radek Gális.
Pomocné technické prapory byly na začátku 50. let minulého století útvary, které fungovaly jako forma vojenské převýchovy politicky nespolehlivých mužů. Často v těchto jednotkách sloužili kněží, potomci živnostníků, aristokracie nebo pro režim nevyhovující inteligence. "Žijeme v době, kdy spousta lidí rozsévá strach a paniku jen proto, aby tato země nebyla sebevědomá. Tyhle příběhy a setkání s vámi mi dávaly sílu do občanského i politického života," řekl dnes v Českých Budějovicích bývalým členům pomocných technických praporů senátor Jiří Šesták (Občané pro Budějovice), jenž se na vzniku publikace rovněž podílel.