Internet neskýtá jen možnosti rychlé komunikace a zábavy, ale také vzdělávání či jen rychlého vyhledání informací. Ve světové síti i v českém internetu existuje množství elektronických encyklopedií, které používá řada lidí. Multimediálním pomůckám přesto stále konkurují tradiční tištěné encyklopedie. Své místo mezi nimi stále má i největší česká klasika v této oblasti, Ottův slovník naučný.
Kolik informací ale lidé hledají v knize a kolik na webu, lze jen těžko odhadnout. Mnozí si tištěné encyklopedie kupují ze setrvačnosti, pro pocit větší důvěryhodnosti nebo jen ze snobismu. Říká se, že Češi milují "tlusté knihy", objemné a drahé publikace, které se například každoročně v mnoha domácnostech vrší pod vánočními stromky. Například od vydání prvního sešitu Ottova slovníku naučného uplyne 22. ledna 120 let, přesto i v dnešní době zaznamenává velký úspěch: když v polovině 90. let zahájily nakladatelství Paseka a Argo reedici Ottova slovníku, byl o knihu nevídaný zájem. Edice všech 28 svazků a 12 dodatků trvala sedm let. První díly vycházely v desetitisícovém nákladu, který ke konci mírně klesal, ale i poslední díly dosáhly nákladu 8000 kusů.
V 80. letech vyšla v tehdejší Československé akademii věd Malá československá encyklopedie, její obsah však byl poplatný době vzniku, ve většině oblastí pokrývala jen část pojmů. Nová univerzální encyklopedie přišla na zdejší trh až v podobě desetidílné publikace Universum. Vycházela čtyři roky, poslední díl v roce 2001. Publikaci se 150 000 hesly vydal Knižní klub a prodalo se jí 10 000 výtisků. Universum vyšlo kromě toho i ve čtyřdílné verzi, jíž se prodalo 5000 kusů, a také v jednom svazku - té se prodalo 30 000 výtisků.
Ještě úspěšnější byla z hlediska čtenářského zájmu původní česká encyklopedie s názvem Česko - té se prodalo skoro 70 000 kusů. Kniha vyšla před Vánocemi v roce 2005 a provázel ji spor s jiným nakladatelem, který tvrdil, že sám podobnou knihu již dlouho připravoval. Vydal ji o měsíc později pod názvem Česká republika, u čtenářů měla úspěch také.
Universum mělo v posledním dílu i CD-ROM se všemi hesly, vyšel i multimediální dvoudílný CD-ROM s obrázky, zvuky a videonahrávkami. Digitální podobu má ovšem i "praotec" všech českých encyklopedií. Už před deseti lety ho na CD-ROM pod názvem Ottova encyklopedie obecných vědomostí převedla zlínská firma Aion. Spolu s dodatky slovníku stojí necelých 5500 korun, tedy asi třikrát méně než reprint původního vydání v klasické podobě.
Do Universa i Ottova slovníku naučného lze nahlížet i přes internet prostřednictvím adresy www.cotoje.cz; základní krátká informace je u každého hesla zdarma a pro další údaje je třeba se zaregistrovat. Server Cotoje.cz zahrnuje půl milionu hesel. Na podobné adrese www.cojeco.cz je všeobecná internetová encyklopedie, která obsahuje přes 100 000 hesel.
Na internetu je přístupná i plná verze encyklopedie Britannica, která vychází již od roku 1768 a je označována za nejspolehlivější pramen. Na www.britannica.com je však zatím jen anglická verze. Nejrozšířenější internetovou encyklopedií je ale projekt Wikipedia, otevřená encyklopedie, do níž může přispět každý uživatel internetu. Měsíčně ji navštíví přes 200 milionů uživatelů na celém světě. Anglická verze nabízí výklad bezmála dvou milionů pojmů ze všech oblastí, česká verze loni měla přes 80 000 článků, a zařadila se tak na 21. místo mezi 253 jazykovými mutacemi.
Foto: Profimedia, archiv Týdne