Češi ztracení v Albánii byli oběťmi obchodu s orgány, tvrdí Urban

Kultura
12. 11. 2019 19:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné dovolené v Albánii, se stali oběťmi obchodu s orgány. Urban, který se vydal po stopách Lenky Tučkové a bratrů Jana a Michala Pavelkových, o případu vydal nedávno knihu Návrat do Valbone. Jeho nová pátrání ho přivedla k závěru, že se studenti stali oběťmi zločinu. "Zjištění potvrzuje vyjádření jednoho z hlavních vyšetřovatelů," prohlásil Urban v tiskovém prohlášení.

I přes zjištěné skutečnosti je autor k dořešení případu oficiální cestou skeptický. Do kauzy byla tehdy s nulovým výsledkem zapojena řada českých i mezinárodních institucí včetně Interpolu.

"Oběma rodinám všichni jen neustále psali, že pokračují v pátrání, přitom hlavní vyšetřovatel kauzy se jasně vyjádřil, že v případu tzv. organ trafficking byly tři oběti české národnosti, dva muži a jedna žena," uvedl Urban, který byl před třemi lety požádán matkou ztracených chlapců, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo. "V inkriminované oblasti a daném čase se žádní jiní občané ČR neztratili."

Román Návrat do Valbone je zčásti fikce, ale pro závažnost popisované události by měl být varováním. Kniha odkrývající pozadí zmizení studentů v Albánii je podle autora bestsellerů Habermannův mlýn, 7 dní hříchu nebo románu Tenkrát v ráji ze 70 procent podle skutečnosti a ze 30 procent fikce. "Jsem sám zvědav, jaké reakce kniha vyvolá. Její hlavní pointou ale paradoxně není objasnění trojnásobné vraždy, ale skutečnost, že je to příběh, který se může stát i vám," sdělil Urban.

Povědomí veřejnosti

Za účelem osvěty široké veřejnosti vznikly také webové stránky www.navratdovalbone.cz, kde je zveřejňována korespondence obou rodin se zainteresovanými institucemi.

O obchodu s lidskými orgány v této oblasti se hovoří již několik let. Vyšetřovatelé pověření Evropskou unií získali "solidní informace" o zabíjení zajatců kvůli prodeji jejich orgánů za války v Kosovu v 90. letech. Nemají ale dostatečné důkazy k obvinění konkrétních osob. Před pěti lety dospěl k tomuto závěru americký prokurátor Clint Williamson, který by pověřen vyšetřováním zločinů v Kosovu. Williamsonovo vyšetřování navazuje na zprávu, kterou pro Radu Evropy vypracoval v roce 2010 Dick Marty. Podle ní někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) praktikovala v Kosovu a Albánii obchod s lidskými orgány zajatých Srbů a kosovských Albánců, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Ve své knize Lov: Já a váleční zločinci se o těchto případech zmínila i bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/1966666

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ