<span>Čeští nakladatelé</span> se bojí Googlu

Kultura
8. 9. 2009 15:11
Knihy Ivana Klímy jsou také předmětem sporu s firmou Google.
Knihy Ivana Klímy jsou také předmětem sporu s firmou Google.

Knihy Ivana Klímy jsou také předmětem sporu s firmou Google.Největší internetový vyhledavač zahájil svůj program Google Books již v roce 2004 a od té doby naskenoval kolem 7 milionů knih ze sbírek amerických univerzit. Všechny takto naskenované stránky hodlá za poplatek nebo zdarma zpřístupnit na internetu.

Zatímco v případě literární klasiky jde o činnost všeobecně vnímanou jako záslužná a věnují se jí i mnohé evropské knihovny za přispění národních vlád i Evropské unie, Google při tempu svého skenování nebral ohledy na stáří knih. A mezi těmi, které hodlá zpřístupnit, jsou i takové, které spadají pod ochranu autorským právem (neboli od smrti jejich autora neuplynulo více, než 70 let). To se samozřejmě nelíbí organizacím autorů a nakladatelů.

Boj o autorská práva

Ti američtí s Googlem začali bojovat hned v okamžiku, kdy vešel jeho projekt ve známost, a v roce 2008 dosáhli právníci obou stran takzvaného Vyrovnání, v němž jsou ošetřeny podmínky, za jakých Google může "chráněné" knihy zveřejnit. Vyrovnání však řeší pouze situaci na americkém trhu, nikoli celosvětově.

ČTĚTE TAKÉ: Google a „ukradená" knihovna nového tisíciletí

Asociace německých a francouzských knihkupců tedy již podaly žaloby na Google u svých národních soudů, Federace evropských nakladatelů měla v pondělí slyšení u Evropské komise, která by se případem měla zabývat.

Knihy Václava Havla mají být zdarma ke stažení. Vydavatelé protestují.Mezi miliony naskenovaných knih se totiž nacházejí i tituly v mnoha jiných jazycích, než je angličtina, včetně těch českých: najdeme tu jak knihy současných autorů (vedle Václava Havla nebo Ivana Klímy třeba Zdenu Frýbovou), tak překlady z angličtiny do češtiny (například překlad románu Johna Updikea Gertruda a Claudius, který pro nakladatelství Paseka v roce 2004 pořídil Jiří Hanuš).

Pirátská hrozba?

Podle Vladimíra Pistoriuse, předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), postup Google odporuje Bernské úmluvě, podle níž má autor právo určovat způsob užití svého díla. A i když budou pro evropské uživatele příslušné knihy nedostupné, obává se spolu s evropskými kolegy, že to "může vážně ohrozit celý knižní trh, podobně jako již došlo ke zhroucení trhu s hudebními nosiči".

ČTĚTE TAKÉ: EU se bojí Google Books. Chce změny autorských zákonů

Pistorius zatím nevidí ani možnost dohody s Google po vzoru amerických nakladatelů: "Nedokážu si představit, že by se Vyrovnání sladilo s českým právem." Pro některá nakladatelství je již seznam naskenovaných knih hrozivý: například z produkce nevelkého nakladatelství Dokořán má Google hotovo 263 titulů. A SČKN svou tiskovou konferenci nazval nekompromisně: Pirátská hrozba z Googlu.

Foto: Robert Zlatohlávek a

Robert Sedmík

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ