Čínský disident Liao I-wu představil Praze Hovory se spodinou

Kultura
17. 5. 2013 18:58
Čínský disident Liao I-wu.
Čínský disident Liao I-wu.

Jeden z nejznámějších odpůrců čínského režimu, spisovatel a hudebník Liao I-wu, na veletrhu Svět knihy představil překlad své knihy Hovory se spodinou. V ní publikoval rozhovory s lidmi žijícími na okraji čínské společnosti. Kniha vyšla v deseti jazycích a autor za ni obdržel několik ocenění, česky ji vydává Mladá fronta. "Forma vychází z toho, že i můj život byl takový, můj příběh také nikdo neposlouchal - stejně jako příběhy těch lidí," řekl autor posluchačům, kterých přišlo na setkání s ním několik desítek.

Liao I-wu vyrůstal ve velké bídě 60. let 20. století. "Přežil jsem hladomor, při kterém zemřelo 30 milionů lidí, ale celý život jsem v důsledku nemoci přecitlivělý. Nenapadalo mě, že báseň Krveprolití bude mít takové důsledky, když napíšu o tom, že někdo spáchal zločin. Že půjdu do vězení, když já jsem žádný zločin nespáchal."

Báseň, pojednávající o událostech na Náměstí Nebeského klidu, uveřejnil hned v roce 1989, byl za ni na čtyři roky uvězněn do těžkého žaláře, kde byl mučen. V roce 2007 byl nezávislým čínským PEN-centrem vyznamenán cenou Svoboda psát, jejíž udělení bylo na poslední chvíli znemožněno. Mnohokrát požádal o výjezdní doložku, ale až na nátlak nositelů Nobelovy ceny za literaturu mu čínský režim umožnil vycestovat. Od roku 2011 žije v exilu v Berlíně. V roce 2012 získal prestižní Mírovou cenu německých knihkupců.

Přes všechny zkušenosti jsou jeho knihy prosty jakékoli touhy po pomstě. "Čína je oblastí s velikou mocí diktatury, na které se není možné pomstít za to, co se stalo. Je to, jako když máte před sebou obra-násilníka, který vás opakovaně znásilňuje, a vy nemůžete utéct. Někdo se s tím nakonec smíří. Já jsem to nesnesl, byl jsem neustále pod dozorem, několikrát jsem se s nimi i porval, ale nakonec mi nezbylo než utéct." Nejhorší podle něj je, že i Západ se nechává kvůli ekonomickému zisku Čínou znásilňovat.

Vadí mu, že lidé v Číně podle něj vůbec neusilují o lepší budoucnost země. Čína je nejzkorumpovanější kolektiv na celém světě, řekl. "Člověk má plno stinných stránek, také se o tom napsalo mnoho knih, vzpomeňme Kafku či Kunderu ... ale na Západě je alespoň lepší politický systém. Vzpomínám na Václava Havla a to, že je nutné říkat a opakovat pravdu, i když je to těžké. To je důležité," připomněl autor.

Ani sám nemá naději na zlepšení situace v Číně. Jedinou možností podle něj je, že se Čína rozpadne na nějakých 70 oblastí a Sečuán, odkud Liao I - wu pochází a kde se dobře vaří, jí a pije, si zvolí jako prezidenta nějakého dobrého kuchaře. V Praze ve čtvrtek navštívil koncert Plastic People od the Universe a velmi ho chválil. Podzemní klub mu připomněl podzemí společnosti, ve kterém se v Číně pohyboval. "Když jsem viděl ty sedmdesátileté muže s dlouhým bílým vlasem a vousem, jak tam křepčí, přál jsem si, abych v tom věku také měl sílu takového hlasitého projevu," naznačil.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ