Čtenáři jsou fascinováni příběhy z lékařského prostředí, protože všichni jsou pacienty. Dokonce i lékaři. V rozhovoru to řekl americký bestsellerový spisovatel a lékař Robin Cook, jeden z hostů letošního veletrhu Světa knihy.
"Uvědomujeme si, že jsme lidé, jsme zranitelní a žijeme stále na hraně. Stačí málo, aby se kdykoliv vše změnilo. Na medicíně je to jedna z prvních věcí, co jsem si uvědomil - jak smrtelní jsme," řekl Cook. O jeho popularitě v České republice svědčí zájem o jeho páteční autogramiádu v Průmyslovém paláci, kde přes hodinu rozdával podpisy nekonečnému zástupu příznivců.
Knihy z lékařského prostředí podle svých slov začal psát proto, že se mu nelíbilo, jak medicínu vykreslovali jiní autoři. "Přišlo mi to jako vymyšlená realita a chtěl jsem téma lékařství představit tak, jak je, i s negativními věcmi," řekl. "Netajím, že jsou i zlí lékaři a špatné nemocnice. Má kniha Kóma a její vykreslení medicínské situace spolu s filmem spustila v Americe velkou diskusi," dodal. V současnosti osmasedmdesátiletý Cook pracuje na knize, která pojednává o nové technice manipulace s geny.
U příležitosti Cookovy návštěvy vycházejí v Česku v nové grafické podobě jeho dva starší romány Kritický bod a Zákrok. "Knihu Zákrok jsem si moc užíval během jejího vzniku. Je tam mnoho věcí z archeologie. Když jsem byl ještě dítě, chtěl jsem být archeologem. Pak jsem si ale uvědomil, že jsem se narodil o sto let pozdě a že všechny dobré vykopávky a stará města už byly objeveny, proto jsem se zaměřil na medicínu," podotkl.
Kritický bod je podle něj příkladem toho, jak dnešní medicínu ovládá byznys. "Nemocnice se mnohdy staví jen za účelem dělat lukrativní zákroky, a ne celkově pečovat o pacienty. Točí se to okolo peněz," uvedl. Právě kvůli věcem, o kterých píše, podle Cooka reputace medicíny od dob jeho mládí utrpěla.
Cook podobně jako jiní lékaři uvažoval i o vstupu do politiky. "Dokonce jsem absolvoval kurz na Harvardu zaměřený na veřejnou politiku, ale naštěstí mě tam z mého záměru vyléčili. Vždy mě oslovoval sport a pořád se mu věnuji, a dále architektura a návrhy interiérů. Chvíli jsem provozoval svou vlastní stavební firmu a také rád jím, tak plánuji spustit nějakou restauraci," řekl. Dodal, že se stále věnuje medicíně i jako lékař, ale už několik let neoperoval.
Newyorský rodák Robin Cook se proslavil zejména literárními díly z medicíny, která píše ve formě thrilleru. V roce 1966 úspěšně absolvoval medicínu na Kolumbijské univerzitě. Po studiích působil na chirurgii Queenské nemocnice v Honolulu, sloužil v americkém námořnictvu a dosáhl hodnosti poručíka. V roce 1971 nastoupil na oční kliniku v Massachusetts, kde zůstal až do roku 1975. Následně si otevřel soukromou ordinaci v Bostonu, kde v roce 1977 napsal román Kóma (Coma), který se ihned po vydání stal bestsellerem. Některé jeho knihy se dočkaly i filmové podoby.