"Danny" Škvorecký, vypravěč velkých věcí, s lehkostí oslavoval mládí

Kultura
1. 1. 2017 14:43
Manželé a spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová na snímku z roku 1994.
Manželé a spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová na snímku z roku 1994.

Kus československého osudu přetvořil Josef Škvorecký ve velké vyprávění. Tento spisovatel, snílek i skeptik se proslavil už románovou prvotinou Zbabělci. A klasika, respektovaného i v zahraničí, z něj udělaly romány Mirákl a Příběh inženýra lidských duší. Čtenáři jej milovali, byl velkým, a přitom lidovým autorem. Znalec literatury a zároveň skromný a obětavý člověk zemřel před pěti lety, 3. ledna 2011, v kanadském Torontu.

Ve Škvoreckého knihách se pojí smutek z mizejícího okamžiku s lehkostí, kterou těžkým a smutným věcem propůjčuje velký vypravěčský talent. Zní v nich touha vrátit čas prostřednictvím literatury a zároveň vědomí, že nic vrátit nelze.

Spisovatel Josef Škvorecký oslavil své 70. narozeniny v rodném městě, v Náchodě, v náchodském divadle. Zahrál si zde i na saxofon."Když o tom tak přemýšlím, všechno, co jsem kdy napsal, je oslava mládí v tomhle městě, a snad teda i tohoto města," napsal o rodném Náchodě, který v knihách přejmenoval na Kostelec. V Náchodě chodil do školy, viděl první filmy, studoval na gymnáziu, slyšel poprvé jazz, vášeň, která ho už neopustila. Za protektorátu byl nasazen v továrně na letecké součástky, prožil první okouzlení dívkami.

"Neměl jsem nic proti ničemu, dokud jsem mohl hrát na saxofon a dívat se na holky." Tato věta z románu Zbabělci táhne hlavou Dannymu Smiřickému, nejslavnějšímu alter egu české poválečné literatury. Poprvé se Danny objevil ještě před Zbabělci a naposledy v novele Obyčejné životy, která vyšla v roce 2004.

Angloamerickou literaturu obdivoval Škvorecký, narozený 27. září 1924, už od mládí, po válce vystudoval filozofii a angličtinu a krátce si vyzkoušel i učitelskou dráhu.

V 50. letech jako literární redaktor pomáhal seznamovat české čtenáře se soudobými autory, také psal vlastní texty a v době, kdy se nakrátko uvolnily politické poměry, mu vyšla díla Legenda Emöke (1963), Konec nylonového věku (1968), Hořkej svět (1969) či Lvíče (1969).

Manželé a spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová na snímku z roku 1994.Zbabělci, vydaní v roce 1958, vyvolali kritickou smršť, recenzenti dílo přirovnávali k červivému ovoci či k prašivému kotěti. Kniha se zásadně lišila od tehdejší produkce a dodnes je pokládána za přelomovou událost v české literatuře.

Po jejím vydání musel Škvorecký odejít z redakce časopisu Světová literatura, díky uvolněnějším poměrům se ale mohl vrátit do angloamerického oddělení nakladatelství SNKLU (pozdější Odeon).

A po roce 1968 se z něj stal profesor literatury "za velkou louží", který v Příběhu inženýra lidských duší skládá tříšť osudů a příběhů, jejichž tmelem je nostalgie a bolest z tolika životů zmařených a poničených tupou a nenávistnou ideologií.

V Kanadě zaujal jazzovými povídkami i romány, překládanými i do jiných jazyků. Za Inženýra lidských duší dostal cenu generálního guvernéra Kanady a později i nejvyšší kanadské vyznamenání, Řád Kanady.

Na snímku emeritní profesor katedry angličtiny na Torontské univerzitě v Kanadě český spisovatel a vydavatel žijící v Torontu Josef Škvorecký (vlevo) a tehdejší premiér ČR Václav Klaus, který převzal titul doktor práv honoris causa.Nakladatelství Sixty-Eight Publishers, jehož prvním počinem byl Škvoreckého román Tankový prapor, spisovatel založil a vedl se svou ženou Zdenou Salivarovou. Vydávali autory, jež nemohli doma vycházet, celkem vydali více než dvě stovky knih.

V 60. letech spolupracoval Škvorecký i s filmem - zahrál si třeba ve snímku O slavnosti a hostech Jana Němce. Podle jeho scénářů se natáčely filmy, pomáhal založit tradici pražských mezinárodních jazzových festivalů, často sedával v hledištích malých divadel. Vystupoval i v rozhlase.

Po listopadu 1989 často jezdil domů a též se vrátil k detektivkám, jež psal už v 60. letech. Jeho zásluhy ocenil například Václav Havel, který v roce 1990 udělil manželům Škvoreckým Řád Bílého lva, dostal i státní cenu za literaturu (1999) nebo Cenu Jaroslava Seiferta (2004).

Škvoreckého bibliografie čítá celkem přes 50 titulů. A jeho jméno v ČR nese gymnázium, vysoká škola i jedna z dalších literárních cen.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Meister Karel, Peška Stanislav, Turek Tomáš, Dostál Dušan

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ