Michel Houellebecq, Fernando Arrabal, Bernard Henri-Lévy a další literáti podpořili prohlášení, které na obranu Milana Kundery sepsala francouzská spisovatelka Yasmina Rezaová a o víkendu otiskl francouzský deník Le Monde.
Populární francouzská autorka Yasmina Rezaová píše, že Kundera, který se celý život snažil vyhýbat mediálním "událostem", byl náhle postaven před přesně takovou věc: mediální událostí je podle Rezaové dokument, který byl objeven po šedesáti letech a "nikdo nemůže zaručit jeho autenticitu". Autorka "je dojata" Kunderovou "neohrabanou" zaskočenou reakcí pro agenturu ČTK a rozhořčuje se, že "nebyl proveden seriózní výzkum", a přestože informace byly sporné, média je bezohledně rozšířila. Dále zobecňuje, že vyslovená či napsaná slova si hledají sama své vlastní cesty a že je načase s tím začít něco dělat.
ČTĚTE TAKÉ: Havel o Kunderovi: Takto hloupě se to stát nemohlo
Yasmina Rezaová se narodila v roce 1959 ve Francii maďarské matce a íránskému otci a v jejích textech se podobně jako v Kunderových odráží zkušenost vykořenění z rodné kultury. Pozornost širší veřejnosti si získala "literárním portrétem" současného francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nazvaným Svítání večer nebo noc a vydaným krátce po Sarkozyho triumfu ve volbách v roce 2007. Osobní portrét politika v knize prokládala mnoha aktuálními postřehy a v líčení tehdejších zážitků se krátce mihl i Kundera, s nímž se Yasmina Rezaová zná a přátelí.
Houellebecq patří v současnosti k nejčtenějším a nejdiskutovanějším evropským prozaikům, podobně jako Kundera utekl před pozorností médií (z Francie se odstěhoval do Irska a později do Španělska), jichž se ale přece jen nestraní tak úzkostlivě jako jeho česko-francouzský kolega.