Fanoušci Harryho Pottera vzali knihkupectví útokem
21.07.2007 08:40 Aktualizováno 21.07. 18:29
Miliony fanoušků bestsellerových příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera vzaly útokem světová knihkupectví. Úderem půlnoci britského času se začalo na pultech obchodů ve většině zemí, včetně Česka, prodávat anglické vydání sedmého a patrně posledního dílu ságy s názvem Harry Potter and the Deathly Hallows. Podle odpoledních údajů britského knihkupeckého řetězce WHSmith prodej trhá veškeré rekordy a překonává zatím i zájem o předchozí díl ságy, vydaný před dvěma lety.
Pro první šťastlivce tak v sobotu po půlnoci nekonečné, mnohahodinové čekání v dlouhých frontách. Další zájemce sužované sžíravou nedočkavostí čekalo ještě tísnění v davu, než se rovněž dočkali slastného převzetí vzácného výtisku a mohli uhánět domů a bez dechu celou noc číst o dalších příhodách hlavních postav.
Autorka, britská spisovatelka Joanne Rowlingová, neporušila tradici a o půlnoci četla z knihy 500 vybraným dětem v jednom londýnském muzeu. Nejsledovanější byla situace u knihkupectví Waterstone's v centru Londýna, které je označováno za tradiční "střed potterománie". V pestrobarevné frontě se tam podle agentury Reuters sešlo na 5000 nedočkavců, mnoho z nich oblečených do čarodějnických mundúrů.
"V našich 400 obchodech v Británii prodáváme dnes v průměru 15 knih sedmého dílu za vteřinu. Fanoušci vzali knihkupectví doslova útokem," řekl britským médiím představitel řetězce WHSmith. Předchozího šestého dílu se podle něj před dvěma roky prodávalo "pouze" 13 kusů za vteřinu.
Také knihkupectví Waterstone's mluví o "nevídaných prodejních číslech". Rychlost, s níž poslední sedmý díl ságy mizí z pultů, je bezpříkladná a těžko ji srovnat s prodejem jiné knihy, uvedl mluvčí řetězce Jon Howells. "Kam naše knihkupecká paměť sahá, nikdy jsme nic srovnatelného nezažili," zdůraznil. Za první dvě hodiny prodeje si zájemci rozebrali přes 100 tisíc výtisků.
Dokonce i prodejci levnější verze knihy, například řetězec supermarketů Asda, si prodej pochvalují. O vydání za pouhých pět liber za kus (asi 210 Kč) se zájemci také strkali prakticky ve všech 300 prodejnách sítě. "Něco takového tu ještě nebylo," tvrdí mluvčí. Vedení řetězce předpokládá, že za prvních 12 hodin prodá nejméně 300 tisíc exemplářů.
Anglické nakladatelství Bloomsbury, které vlastní práva, chce první prodejní čísla zveřejnit až v pondělí. Oficiálně nebyl dosud vydaný náklad sedmého dílu zveřejněn, vychází se ale z toho, že se bude pohybovat kolem 2,5 milionu výtisků.
Zatímco ve světě otvírala knihkupectví podle britského času, američtí čtenáři si museli počkat na vlastní půlnoc v časových pásmech v USA, tedy nejdříve v po 6. hodině středoevropského letního času.
Jen ve Spojených státech bylo k prodeji připraveno dvanáct milionů výtisků. Provozovatel internetového serveru Amazon řekl, že obdržel 2,2 milionu objednávek, což je o 47 procent více než na předchozí díl.
Zahájení prodeje v pákistánském Karáčí však zhatila hrozba pumového útoku. Před obchodním střediskem, kde se měl promítat přímý přenos z Londýna a kam měly dorazit davy, našla policie v autě po anonymním telefonátu asi deset kilogramů plastické výbušniny RDX. Přímý přenos byl zrušen. Pákistán se v poslední době potýká s nárůstem pumových útoků ze strany islamistů; tento měsíc si násilnosti vyžádaly již 180 mrtvých.
V Malajsii zase knihu místní knihkupci odmítli zařadit do regálů. Protestovali tak proti údajně směšně nízké ceně, za kterou Pottera nabízejí supermarkety.
Malý zájem vzbudil další příběh obrýleného čaroděje v originále mezi Japonci. Podle agentury Kjódó si pro knížku v angličtině přišlo například v Ósace jen deset lidí a ve městě Marunuči ve středním Japonsku jen 20.
Zato u většiny pražských knihkupectví se na Pottera tvořily fronty. Půl hodiny po začátku prodeje v jednu hodinu po půlnoci bylo rušno jak u Paláce knih Luxor v horní části Václavského náměstí, tak i v dolní části u knižního domu Kanzelsberger. Naopak na okraji Prahy v hypermarketu Tesco Letňany čekali prodejci větší zájem. Zhruba půl hodiny po začátku prodeje prodali například v Luxoru na čtyři stovky výtisků.
České vydání v překladu Pavla Medka by mělo být k dispozici až asi za půl roku. I Medek dostal svůj výtisk teprve v sobotu v noci.
Pro české fanoušky byla sobotní sláva již druhou v řadě v tomto týdnu. O půlnoci ze středy na čtvrtek se v Česku začal promítat v dabované i titulkové verzi film Harry Potter a Fénixův řád, který je již pátým potterovským dílem stříbrného plátna.
Od roku 1997, kdy vyšel první díl Harryho Pottera, se ve dvou stovkách zemí na celém světě, včetně Česka, prodalo přibližně 325 milionů výtisků celé ságy. Díla se dočkala překladů do více než šesti desítek jazyků.
Podaří se Potterovi v rozhodujícím souboji sprovodit černého mága Voldemorta ze světa? Nepadne nakonec za oběť zloduchovi sám? Takové a další otázky trápily netrpělivé čtenáře celé měsíce. Husí kůži navozuje již název obsahující téma smrti a posvátnosti, což vede k nejrůznějším výkladům a stává se i těžkým oříškem pro předkladatele do jiných jazyků.
Děj sedmého dílu však již prosákl na internet, když se fotografie amerického vydání objevily na jedné webové stránce. Rovněž francouzský list Le Parisien neudržel tajemství. V malém článku zveřejnil, jak kniha dopadne, za což sklidilo kritiku francouzského nakladatele Gallimard Jeunesse.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.