Vzpomínka na Masaryka
Festival spisovatelů Praha pokračuje v Pittsburghu
26.09.2013 06:45
Festival spisovatelů Praha, jehož 23. ročník se v hlavním městě konal letos v dubnu, bude mít v říjnu pokračování v Pittsburghu. V roce 95. výročí vzniku Československa měla pražská část festivalu motto Zrození národů a poukazovala na diskutované téma české státnosti. V USA se festival uskuteční 18. a 19. října zejména jako připomínka podpisu Pittsburské dohody.
"Národ je organizací kulturní, stát organizací politickou," citují pořadatelé festivalu slova Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. "Byl to právě on, kdo před 95 lety v převratném období formování Československa podepsal spolu s představiteli českých a slovenských krajanských organizací takzvanou Pittsburskou dohodu," připomíná viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková.
Dohoda se později stala předmětem sporů mezi historiky, nicméně položila základy ke vzniku společného státu Čechů a Slováků. "A to je důvod, proč je festival přenesen poprvé do Spojených států," říká viceprezidentka. "Chceme spojit ducha České republiky a Ameriky, utvrdit přátelství, potkat se s místním obecenstvem, obyvateli univerzitního světa," dodává Hanna Newmanová, profesorka literatury z Point Park University.Na univerzitě se odehraje literární část festivalu. Ve světové premiéře slavný americký spisovatel Edgar L. Doctorow představí svůj nový román Andrew's Brain, který vyjde až v příštím roce. Před americkým publikem vystoupí autor bestselleru Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček. V diskusi na téma Svoboda literatury vystoupí Eda Kriseová a Martin Vopěnka, egyptský spisovatel Hamdy al-Gazzara a Američan Henry Reese.
"Celá řada osobností s českými kořeny se zúčastní diskuzí o tom, proč hledáme tu pomlčku mezi Čechy a Slováky," uvedl prezident festivalu Michael March. Na festival do Pittsburghu přijedou i zástupci českého Senátu i českých podnikatelů.
Beerfest má při financování přednost
Festival spisovatelů Praha se letos konal v Praze jen dva dny namísto dřívějšího téměř týdne. Praha mu v grantovém řízení letos udělila jen 300 tisíc korun, loni akci podpořila sumou 3,5 milionu. Festival i tak do Prahy letos přivezl dalšího nositele Nobelovy ceny, tureckého autora Orhana Pamuka. Brtníková připomíná, že město zdůvodňovalo svou nízkou podporu nedostatkem peněz. "Ta samá komise přiřkla dva miliony korun na organizaci Beerfestu. Chápu, že různé kultury upřednostňují různé hodnoty. Přesto si myslíme, že Festival spisovatelů dává zpět městu to, co se nedá finančně vyčíslit, a to je cennost vzdělání."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.