Literární festival Šumava Litera se letos z Vimperku nově rozšíří do dalších míst. Téma pátého ročníku je hlubocká větev Schwarzenbergů, zúčastní se i Adam Pezold, vnuk vévody Jindřicha Schwarzenberga. Hlavní program bude 23. listopadu ve Vimperku, kde se předají i ceny Johanna Steinbrenera. Nominováno je na ně 37 knih.
Hlubockou větev Schwarzenbergů zvolili pořadatelé i proto, že lesní správa tohoto rodu řídila z Vimperku hospodaření na celé Šumavě. Program bude nově od 18. do 23. listopadu na více místech, ve Čkyni, Horní Plané, Kašperských Horách, Plzni, Volyni a Vimperku. Cílem je přiblížit knihy o Šumavě a tituly šumavských autorů. Přijedou Aleš Palán s knihou Šumavští samotáři, spisovatelé Martin Sichinger, David Jan Žák, Jan Cempírek, křtít se budou nové české překlady německých knih. "Knih o Šumavě přibývá. Určitě přibývá beletrie, stálice jsou společensko-vědní knihy a průvodci," řekl organizátor Ladislav Čepička.
Tradiční součástí programu ve Vimperku bude 23. listopadu trh knih. Setkávají se tam čtenáři, nakladatelé a spisovatelé. "Běží úžasné, živé diskuse, domlouvají se vydání nových titulů," řekl vedoucí kulturního střediska Tomáš Jiřička. Premiéru bude mít i nový filmový dokument Lenky Ovčáčkové o životě lidí v Novohradských horách.
Cenu ve tvaru otevřené knihy vyrobí vimperský sklář Jaroslav Zedník. Hlavní ceny udělí porota v kategoriích beletrie a poezie, výtvarné knihy a populárně-naučné knihy. Nově předá i čestné uznání Virtuální Šumava za nejlepší šumavský web, blog, facebookovou stránku či video. Čtenáři šumavských knihoven rozhodnou o tom, kdo získá cenu Šumavského pivovaru.
Pořadatelé pracují na tom, aby od roku 2021 byl festival mezinárodní, s účastí rakouských i německých autorů. Letošní náklady akce, které jsou asi 140 tisíc korun, hradí město Vimperk a Jihočeský kraj.
V jižních Čechách je několik literárních festivalů, největší z nich je Tabook v Táboře. V Českých Budějovicích má za sebou šest ročníků akce Literatura žije, při níž si lidé zdarma vybírají knihy z veřejné sbírky.