Jáchym Topol vydal novou knihu a zkouší se jeho hra

Kultura
23. 5. 2007 16:10
bez popisku 10409
bez popisku 10409

Spisovatel Jáchym Topol vydává v těchto dnech novou knihu. Jmenuje se Supermarket sovětských hrdinů a zahrnuje šest kratších beletristických textů. Divadlo Na Zábradlí zároveň zkouší jeden z textů nazvaný Cesta do Bugulmy. Premiéra hry v režii Jiřího Pokorného bude v polovině června.

Šestá prozaická Topolova kniha vychází dva roky po jeho zatím poslední novele Kloktat dehet. Vydává ji Torst a ilustrovali ji Michal Cihlář, Robert Portel a Juraj Horváth.

Titulní próza popisuje cestu za polským spisovatelem Andrzejem Stasiukem. Zlatá hlava je úryvek z dosud nepublikovaného románu Mongolský vlk. Výlet k nádražní hale vyšel poprvé v časopisu Revolver Revue v roce 1993, knižně poprvé o rok později.

Text s názvem Karty jsou rozdaný je scénářem ke stejnojmenné filmové povídce Vladimíra Michálka z filmu Praha očima, tiskem nyní vychází poprvé. Dramatický text pro jednoho herce Uvařeno zatím jevištně předvedl jen samotný autor. Cesta do Bugulmy je divadelní hra napsaná na objednávku düsseldorfského Schauspielhausu, kde měla světovou premiéru v rámci cyklu Barbaři před branami.

Po několika prózách z poslední doby, kdy se Topol obracel do minulosti a doby svého dětství, byť s historickými fakty svižně manipuloval, se Cesta do Bugulmy odehrává v blízké budoucnosti. Text je jakousi postapokalyptickou vizí, kdy je lidská civilizace rozvrácená a ovládají ji "teroři".

Vypráví o Emanovi, bývalém pankráckém katovi, který se svým otcem stejného povolání a synem prchá z Čech na Sibiř, kde uprostřed bývalého komunistického lágru, mezi horami v ledu zamrzlých mrtvol, působí v první polní pitevně NATO jeho žena. Pod dohledem domorodých Simbirjaků dává znovu dohromady roztrhaná mrtvá těla. Simbirjaci čekají na vzkříšení, které spojují s oteplením.

Stejně jako v předchozích textech se i v nové hře autor zabývá základními stavebními kameny lidského společenství, kulturou, dějinami, ideologiemi a hodnotami, o které se lidská společnost opírá. Jeho vize je velmi skeptická, může být i varováním před lehkomyslným počínáním sebevědomého příslušníka euroamerické civilizace či upozorněním, jak málo stačí, aby vše, na co se spoléhá, přestalo fungovat.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Pohled na horu Praděd v zimě. Tam bude stát i nová socha ochránce a vládce Praděda

Praděd bude mít novou sochu vládce Praděda. Bude o metr vyšší

Kultura
29. 10. 2025

Soutěž o vstupenky na Roxette

Kultura
27. 10. 2025
Tomáš Netopil

V Obecním domě v Praze se dnes koná první Koncert pro republiku

Kultura
Aktualizováno: 27. 10. 2025 09:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ