"Jestřába" ke skautingu přivedl bratr

Kultura
23. 1. 2020 10:00
Jaroslav Foglar.
Jaroslav Foglar.

Pražský rodák Jaroslav Foglar byl nejen významným spisovatelem, ale také redaktorem dětských časopisů, sběratelem a osobností českého skautingu. Autor populárních Rychlých šípů a Hochů od Bobří řeky zemřel před jednadvaceti lety, 23. ledna 1999, ve věku 91 let.

Kdo by neznal příběhy pětice kluků - Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Na Rychlých šípech vyrůstaly desítky generací a i dnes se těší u malých i velkých čtenářů velké oblibě.

Jejich tvůrce, Jaroslav Foglar, se již jako malý kluk věnoval psaní. Jeho prvním počinem byla báseň Měsíční noci, kterou napsal ve třinácti letech. O tři roky později mu časopisecky vyšla povídka Vítězství. Školu s literárním zaměřením si však nevybral a vystudoval veřejnou obchodní školu.

Po třinácti letech v roce 1938 pověsil práci úředníka ve firmě Oskar Stein na hřebík a rozhodl se naplno věnovat práci pro redakci v nakladatelství Melantrich. Ve stejném roce mu také vyšla kniha Hoši od Bobří řeky, kterou doplnil o ilustrace Zdeněk Burian. Vedle psaní se ve svém životě věnoval i redaktorské činnosti v časopisech Junák, Vpřed a Mladý hlasatel.

Skauting a sběratelství

Jeho "mimopracovní" vášní byl skauting, ke kterému ho dovedl v dětství jeho starší bratr Zdeněk. Za desítky let obohatil Foglar, přezdívaný Jestřáb, skautský program o řadu her a nápadů včetně notoricky známých bobříků - nejtěžším byl, je a vždy bude bobřík mlčení.
Ve svém volném čase rád sbíral různé papírenské předměty, pohledy, víčka od limonád a ježky v kleci.

Po roce 1948 se Foglar dostal mezi autory, jimž bylo zakázáno publikovat. Důvodem byla jeho pozice v Junákovi, se kterou KSČ bojovala. Svá díla směl opět publikovat po pražském jaru v roce 1968, ale zanedlouho mu zatnula tipec normalizace.

Za svůj život vydal na třicet knih, několik příruček a dvojici divadelních her. Některé z jeho děl byly převedeny i na televizní obrazovky a divadelní prkna. Například v roce 1969 měl v televizi premiéru seriál Záhada hlavolamu.

Rok před svou smrtí získal Foglar cenu za celoživotní umění od Obce spisovatelů. V témže období také vyšly vůbec poprvé kompletně příběhy Rychlých šípů. Spisovatel zemřel po dlouhé nemoci v pražské Thomayerově nemocnici.

V červenci 2017 k výročí 110 let od spisovatelova narození vzniklo první stálé muzeum Jaroslava Foglara v prostorách hradu Ledeč nad Sázavou. O pár měsíců později získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy in memoriam.

Citáty Jaroslava Foglara

"Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat."

"Dávat dobrý příklad je jedna z největších a nejradostnějších věcí, jež může hoch dokázat."

"Být věrný, to znamená stát u svého přítele nejenom tehdy, když je na vrcholku své slávy, když nic nepotřebuje, a když spíše rozdává, ale i tehdy, když se řítí do hlubin neštěstí, pomluv a opovržení!"

"Buďme svorni!"

Autor: -tya-Foto: , ČTK/Taylor Liba

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ