Porota mezinárodní Man Booker Prize nominovala na toto prestižní literární ocenění také britského spisovatele Johna le Carrého, ale známý autor špionážních thrillerů nominaci odmítl. Tím se možná zviditelnil více než budoucí vítěz. Na cenu bylo navrženo celkem 13 autorů, včetně tří Američanů, tří Britů a dvou čínských spisovatelů.
Mezinárodní Man Booker Prize se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60 000 liber (1,67 milionu korun). Může ji dostat žijící autor, který píše anglicky nebo jehož knihy jsou běžně dostupné v anglickém překladu.
Uděluje se za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, ne za jednu knihu jako známá britská Man Bookerova cena. Tu mohou od roku 1969 za román získat jen anglicky píšící autoři zemí Britského společenství a Irska.
Le Carré po oznámení širší nominace uvedl, že je "mimořádně polichocen", ale požádal porotu, aby ho z klání vyřadila. "Nesoutěžím o literární ceny," prohlásil. Předseda poroty Rick Gekoski nicméně řekl, že on i celá porota jsou "velkými obdivovateli" le Carrého a že jeho jméno "samozřejmě na seznamu zůstane".
Nominováno bylo 13 autorů z osmi zemí. Mezi nimi jsou známí američtí autoři Philip Roth, Marilynne Robinsonová a Anne Tylerová, stejně jako Britové - vedle Le Carrého to je Philip Pullman a James Kelman. Poprvé jsou zastoupeni čínští spisovatelé. Wang An-i se proslavila románem Svůdný měsíc, který byl i zfilmován. Su Tchung je mimo Čínu nejznámější knihou Manželky a konkubíny, podle níž byl v roce 1991 natočen film Zavěste červené lucerny, nominovaný na Oscara.
Výběr doplňují Kanaďan indického původu Rohinton Mistry, Libanonec Amín Maalúf, Španěl Juan Goytisolo a Italka Dacia Marainiová.
První mezinárodní Man Booker Prize dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare, další v roce 2007 nigerijský spisovatel Chinua Achebe a v roce 2009 Kanaďanka Alice Munroová. Před dvěma lety byl na ocenění navržen i český spisovatel Arnošt Lustig. Letos bude cena vyhlášena 18. května v Sydney v Austrálii.