![Niklovy Záhádky se staly knihou roku. Niklovy Záhádky se staly knihou roku.](https://old.tyden.cz/obrazek/kniha-4808b12723642_250x305.jpg)
Nejlepší knihou uplynulého kalendářního roku se poprvé v sedmileté historii výročních knižních cen Magnesia Litera stala kniha pro děti. Rozhodla o tom 35členná porota složená ze zástupců českých literárních organizací a institucí (Akademie věd, Obec spisovatelů, Obec překladatelů, Svaz českých nakladatelů a knihkupců aj.). Niklova kniha nonsensové poezie přináší neobvyklé asociace a slovní novotvary i grafické zpracování: uprostřed je několik stran rozříznutých na třetiny, které vybízejí k tomu, aby si děti z takto oddělených obrázků samy skládaly podivuhodné tvory. Vynalézavá textová i obrazová hravost přitom snadno strhne i dospělé čtenáře.
Dvě ceny pro debutujícího překladatele
Záhádky zvítězily také ve „své" kategorii Litera za knihu pro děti a mládež. Dvakrát se radoval ještě překladatel Petr Kučera. Jeho převod rozsáhlého románu Orhana Pamuka Mé jméno je Červená byl oceněn nejen Literou za překladovou knihu, ale také Literou pro objev roku - šlo totiž o vůbec první Kučerův knižní překlad.
Také v kategorii poezie se radoval nováček, za svou první sbírku Spálov byl oceněn Tašo Andjelkovski. Litera za prózu připadla Lubomíru Martínkovi za soubor povídek Olej do ohně, který porota už dříve označila za autorovu nejčtivější práci. V kategorii naučné literatury předstihla monografii Emil Filla a encyklopedii Svět jiné hudby studie Vratislava Vaníčka Soběslav I., která objevným způsobem zkoumá poměry v Evropě i v českých zemích v době raného středověku, Literu za publicistiku dostal Petr Placák za knihu Fízl, která líčí autorovo dospívání pod dohledem StB v osmdesátých letech.
Literu za nakladatelský čin přisoudila porota Nakladatelství Lidové noviny za čtyřsvazkovou korespondenci Boženy Němcové - jejím unikátem je zařazení dopisů nejen autorky, ale také těch, na které reagovala či které reagovaly na ni.
Čestná Litera pro německé bohemisty
Čestná Litera za přínos české literatuře míří do Německa k bohemistům Eckhardu Thielemu a Hansi Dieteru Zimmermannovi. Byli iniciátory a hlavními editory edice Tschechische Bibliothek, která německým čtenářům přinesla texty 213 českých autorů, od klasiků po současné. Navíc za soukromé německé peníze - vše v drtivé míře financovala Nadace Roberta Bosche.
Čtenáři nejčastěji hlasovali pro Zeď v USA žijícího výtvarníka a spisovatele Petra Síse, za něhož Kanzelsberger cenu čtenářů v pražské Městské knihovně převzal jeho nakladatel Joachim Dvořák. Sísovi podle pořadatelů pomohlo také to, že čtenářští favorité Lenka Lanczová a Michal Viewegh loni publikovali po dvou titulech a hlasy jejich příznivců se proto rozdělily.
Ceny Magnesia Litera vyhlašuje občanské sdružení Litera a jejich hlavním smyslem je propagovat kvalitní knihy. Autor vítězné knihy, která vzešla z nominovaných titulů bez ohledu na kategorie, si tradičně odnáší i finanční prémii 200 tisíc korun.
Foto: archiv