Dva sborníky, v nichž se známé a významné postavy české kultury nejen nyní, ale už v 60. letech vyznávají ze své lásky k dílu i poselství Bohuslava Reynka a jeho rodnému Petrkovu, vycházejí knižně. První vznikl v roce 1967 k Reynkovým pětasedmdesátinám na výzvu Vlastimila Vokolka a přispěli do něj Anastáz Opasek, Vladimír Holan či Jaroslav Seifert. Reynkovo dílo je oslovovalo již tehdy, téměř pět desítek let před současnou pražskou výstavou, která chce budit dojem, že básníka a grafika objevuje pro veřejnost.
Malý rukopisný sborník v roce 1967 svou dedikací, přáním či grafikou petrkovskému samotáři doplnili také Jiří Kolář, Ivan Diviš, František Lízna, Jaroslav Med a další. Ti všichni měli básníka a grafika rádi. Až do dneška ale jejich příspěvky nikdy v celku nevyšly tiskem. Loni k tomu vznikl další rukopisný sborník, inicioval ho publicista Aleš Palán, autor několika reynkovských publikací.
Oslovil třicítku respondentů s tím, aby podobné vyznání napsali Reynkovým synům, fotografu Danielovi a překladateli Jiřímu, kteří v Petrkově stále žijí. Vzpomínku, báseň či fotografii připojili mimo jiné Bohdan Holomíček, Martin C. Putna, Dana Němcová, Iva Bittová, Miloš Doležal, Jindřich Štreit nebo Jan Šulc.
Oba sborníky nyní vycházejí v jednom svazku Petrkovu s láskou, ten původní v reprintu, s vysvětlujícím komentářem a medailony autorů.
Knižně vychází původní a nový sborník textů pro Reynkův Petrkov
Kultura
17. 5. 2014 16:55
Synové Bohuslava Reynka. Zleva Daniel Reynek a Jiří Reynek.
Autor: ČTK Foto: ČTK