Dietl, Bublina <span>a zase ti templáři</span>

28. 11. 2009 08:32
bez popisku 213900
bez popisku 213900

Protože v předvánočním období se na čtenáře denně valí několik desítek nových titulů, dnešní výběr trojice je téměř náhodný a knihy nemají ani žádnou vzájemnou spojitost, kromě toho, že jsou vytištěny na papíře.

Nejprve titul, který vzbudí jistě největší zájem čtenářů. Jmenuje se Tajemství vypravěče, napsala ho Jolana Matějková a nejde o nich menšího než o monografii českého seriálového krále Jaroslava Dietla. Vydalo ji 

nakladatelství xyz což je svého druhu diskvalifikace, protože zmíněné nakladatelství se specializuje na populární publicistiku těsně před hranicí bulváru a očekávat od něj seriózní kritický životopis se úplně nedá; čtenářky prostě chtějí o svých miláčcích číst jen to nejlepší. Matějková tedy přináší hlavně výpovědi Dietlových přátel a blízkých, cituje z novinových článků a prokládá to úryvky z Dietlových scénářů. Jako rychlé čtení pro pamětníky normalizačního seriálového ráje ideální.

Holka na zabití

Dietl své hrdiny nechával prožívat svá dramata uzavřené v české kotlině, v letech, kdy psal své scénáře se ostatně ani nikam moc cestovat nesmělo a když to někdo dělal, hned byl podezřelý. Naopak hlavní hrdinka románu Bublina začínající slovenské spisovatelky Kataríny Šajbanové cestuje hodně a má k tomu vážný důvod: ve Španělsku, Thajsku a na Bali totiž pátrá po své mladší sestře, která zmizela a Edita, jak se „pátračka" jmenuje, postupně zjišťuje, že sestra spadla do drogové závislosti i prostituce. Jak jsme si již dávno zvykli, kniha je ze slovenštiny přeložena (Annou Kocourkovou), vydalo ji nakladatelství Odeon.

Templáři jsou nevinní

Nějakou chvíli nebylo v knihkupectvích vidět nic nového o templářích, ba i Dan Brown se svou novinkou, česky zatím nevydanou, zamířil mezi zednáře. Nakladatelsdtví Argo to tedy napravilo knihou jednoduše nazvanou Templáři. Tentokrát však nejde o žádný senzacechtivý spisek: autorkou je italská historička Barbara Fraleová, která měla ve vatikánských archivech přístup k takzvanému Chinonskému svitku, neboli původnímu historickému dokumentu, který líčí závěry procesu v roce 1312 proti tomuto řádu a po 700 let byl ve Vatikánu nepřístupný. Čtenáře nebudeme napínat, ukazuje se především, že templáři byli ve všech bodech obžaloby nevinní. Další podrobnosti o vzniku, smyslu a zániku tohoto nejslavnějšího rytířského řádu si už musejí přečíst sami; přeložil Josef Prokop.

Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.

Další čtení

Velvyslanec USA v Izraeli žádá vyšetření vraždy Američana zabitého osadníky

Zahraničí
15. 7. 2025

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják

Zahraničí
15. 7. 2025

Ministři zahraničí EU se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ