Knižní novinky: <span>dva Švejci,</span> nádražák a pašerák

30. 9. 2008 16:25
Knižní novinky
Knižní novinky

Urban není Lada, i když tak trochu vlastně ano.Komu na pultech knihkupectví chyběla nejslavnější česká kniha dvacátého století, ten si nyní může hned vybrat. Dvě nejnovější vydání Haškova Švejka se liší ilustracemi.

Jinak jsou si dosti podobná: v obou případech nakladatelství (Knižní klub a xyz) všechny čtyři díly Osudů dobrého vojáka Švejka vměstnala do jediného svazku poněkud nadprůměrné velikosti. Menší (ale ne o moc) je ten z Knižního klubu s původními černobílými ilustracemi Josefa Lady.

Konkurenční vydání z xyz přišlo s inovací (možná i proto, že zatímco text již nepodléhá autorskému právu, Ladovy obrázky ještě ano) a ilustrováním pověřilo Petra Urbana, který je na obálce uveden stejně velkým písmem jako Jaroslav Hašek.

Zároveň tu došlo k zajímavému paradoxu: Urban totiž při koncipování svých postav vychází z celovečerního filmu, který dodnes zpestřuje každé televizní Vánoce (takže tu rozeznáme Jaroslava Marvana či Miloše Kopeckého), přičemž tento film se inspiroval Ladovými ilustracemi. Neboli Urbanovo ilustrování (pomineme-li jeho typicky hospodsky rozkydlý styl) je odvozené z odvozeného, což není vizitka velké invence.

Nové příběhy Aloise Nebela a jeho kamarádů.Originálním pokračováním haškovsko-ladovského vypravování jsou příběhy penzionovaného nádražáka Aloise Nebela. Původní románová trilogie je již ukončena, dvojice Jaroslav Rudiš (scénář) a Jaromír 99 (kresba) však pokračuje v časopisech Reflex a Respekt takzvanými stripy, neboli čtyřobrázkovými minihistorkami, které se odehrávají v kulisách slezských Sudet. Nyní je sebrané pod názvem Na trati vydalo nakladatelství Labyrint.

Alois Nebel je tu spíše přihlížejícím glosátorem, nejčastěji je hlavním hrdinou kšeftař, hulvát a protiva Wachek, jemuž ale právě tyto vlastnosti pomůžou k postavení pražskými intelektuály obdivovaného naivního výtvarníka. Některé stripy vycházely z konkrétních reálií let 2004-2007, takže tu najdeme odkazy na Jiřího Paroubka nebo volbu papeže, ale nic není s aktualitami svázáno natolik pevně, aby to ztrácelo smysl a vtip. A mnohé historky by Švejk klidně mohl dávat k dobru.

Marek Šindelka: ChybaJaroslav Rudiš dostal v roce 2002 cenu Jiřího Ortena, čtyři roky nato ji obdržel o generaci mladší básník Marek Šindelka. Ten nyní vydal svou první prózu nazvanou Chyba (nakladatelství Pistorius & Olšanská).

Začíná ostře, hned v úvodu nechá zemřít hlavního hrdinu, a pak se retrospektivně věnuje tomu, co dělal a jak zemřel. Je to román (či možná spíš novela) o světoběžnictví i o pašování vzácných květin, o boji s bolševníkem a o kontrastním životě dvou přátel z dětství. Ani zde si Šindelka neodpustil básnění a verši poměrně často prokládá děj knihy.

Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.

 

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ