Knižní novinky: Nacisti a jiní Němci
07.06.2009 09:29
Popularita německého spisovatele Bernharda Schlinka, už tak docela velká, ještě vzrostla, když byl úspěšně (měřeno počtem oskarových nominací) zfilmován jeho nejslavnější román Předčítač.
Nakladatelství Prostor, které již v devadesátých letech vydalo Předčítače, tedy letos přispěchalo s další autorovou knihou, a to hned jeho prvotinou Spravedlnost podle Selba (v překladu Lucy Topoľské). Schlink ji napsal spolu s právníkem a překladatelem Walterem Poppem a vyšla v roce 1987. Měla úspěch (samozřejmě nesrovnatelný s pozdějším fenoménem Předčítač), a tak Schlink Gerharda Selba, osmašedesátiletého soukromého detektiva, obsadil i do dalších tří románů (Gordický uzel, Selbův podvod a Selbova vražda).
Žánrem jde o detektivku (Selb má odhalit počítačového piráta, který působí zmatek v systému velkého chemického koncernu), nicméně nebyl by to Schlink, kdyby do děje nezapojil nacistickou minulost Německa. Týká se přitom i hlavního hrdiny, který byl v Hitlerových dobách agilním státním zástupcem a služba režimu neustále tíží jeho svědomí. Ale taky žije každodenní život s kocourem, dobrým jídlem a klasickou hudbou.
Lustigův životopisec
S nacisty si užil svoje také Arnošt Lustig. Zážitky z koncentračních táborů mu později posloužily jako východiska pro jeho románovou a povídkovou tvorbu, ale zatím kromě rozhovorů nebyly korigovány žádným životopisem. To nyní napravuje František Cinger, literární redaktor Práva, který se Lustigem zabývá soustavně již delší dobu a před dvěma roky publikoval rozsáhlý knižní rozhovor 3x18, portréty a postřehy.
Jeho „autorizovaný životopis" se jmenuje Arnošt Lustig zadním vchodem (vydala Mladá fronta) a Cingera zajímají podrobnosti všech částí spisovatelova života, od dobrodružného útěku z transportu smrti přes první literární úspěchy a emigraci až k návratu do ČR v devadesátých letech a například šéfredaktorování české edici časopisu Playboy. V závěru je připojena také Lustigova kompletní bibliografie; to se hodí zejména proto, že poslední dobou Lustig různě doplňuje a přepisuje své starší práce, což mezi čtenáři působí menší zmatek.
Tepláky a naleštěné polobotky
Naopak nacistickou minulost Německa nijak nezmiňuje krátká brožurka s atraktivním názvem Xenofobní průvodce: Němci. Patří do série Xenofobní průvodci (nakladatelství xyz vydalo ještě Angličany a Američany) vytvořené britským nakladatelstvím Oval Books, tudíž se tu (spíše jemně) ironizují národní povahy britským pohledem.
O svérázu německé povahy píší dva rodilí Němci usazení v Anglii, Stefan Zeidenitz a Ben Barkow a soustřeďují se zejména na známé povahové prvky, jejichž důkladnost se zdá v očích jiných národů býti místy komicky přehnanou: pořádkumilovnost, čistotnost, hloubavost, informovanost; dvě strany jsou věnovány jenom správně německému způsobu cídění bot. A samozřejmě ironizují také ty rysy, které mají Němci společné i s námi, totiž zálibu v pivu a těžkých jídlech a obecně v onom domácím pohodlíčku, k němuž patří tepláky, všelijaké spolky a upocené víkendové sportování.
Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.