<span>Knižní novinky:</span> Nacisti a jiní Němci

7. 6. 2009 09:29
Knižní novinky
Knižní novinky

Spravedlnost podle SelbaPopularita německého spisovatele Bernharda Schlinka, už tak docela velká, ještě vzrostla, když byl úspěšně (měřeno počtem oskarových nominací) zfilmován jeho nejslavnější román Předčítač.

Nakladatelství Prostor, které již v devadesátých letech vydalo Předčítače, tedy letos přispěchalo s další autorovou knihou, a to hned jeho prvotinou Spravedlnost podle Selba (v překladu Lucy Topoľské). Schlink ji napsal spolu s právníkem a překladatelem Walterem Poppem a vyšla v roce 1987. Měla úspěch (samozřejmě nesrovnatelný s pozdějším fenoménem Předčítač), a tak Schlink Gerharda Selba, osmašedesátiletého soukromého detektiva, obsadil i do dalších tří románů (Gordický uzel, Selbův podvod a Selbova vražda).

Žánrem jde o detektivku (Selb má odhalit počítačového piráta, který působí zmatek v systému velkého chemického koncernu), nicméně nebyl by to Schlink, kdyby do děje nezapojil nacistickou minulost Německa. Týká se přitom i hlavního hrdiny, který byl v Hitlerových dobách agilním státním zástupcem a služba režimu neustále tíží jeho svědomí. Ale taky žije každodenní život s kocourem, dobrým jídlem a klasickou hudbou.

Lustigův životopisec

Arnošt Lustig zadním vchodemS nacisty si užil svoje také Arnošt Lustig. Zážitky z koncentračních táborů mu později posloužily jako východiska pro jeho románovou a povídkovou tvorbu, ale zatím kromě rozhovorů nebyly korigovány žádným životopisem. To nyní napravuje František Cinger, literární redaktor Práva, který se Lustigem zabývá soustavně již delší dobu a  před dvěma roky publikoval rozsáhlý knižní rozhovor 3x18, portréty a postřehy.

Jeho „autorizovaný životopis" se jmenuje Arnošt Lustig zadním vchodem (vydala Mladá fronta) a Cingera zajímají podrobnosti všech částí spisovatelova života, od dobrodružného útěku z transportu smrti přes první literární úspěchy a emigraci až k návratu do ČR v devadesátých letech a například šéfredaktorování české edici časopisu Playboy. V závěru je připojena také Lustigova kompletní bibliografie; to se hodí zejména proto, že poslední dobou Lustig různě doplňuje a přepisuje své starší práce, což mezi čtenáři působí menší zmatek.

Tepláky a naleštěné polobotky

Xenofobní průvodce - NěmciNaopak nacistickou minulost Německa nijak nezmiňuje krátká brožurka s atraktivním názvem Xenofobní průvodce: Němci. Patří do série Xenofobní průvodci (nakladatelství xyz vydalo ještě Angličany a Američany) vytvořené britským nakladatelstvím Oval Books, tudíž se tu (spíše jemně) ironizují národní povahy britským pohledem.

O svérázu německé povahy píší dva rodilí Němci usazení v Anglii, Stefan Zeidenitz a Ben Barkow a soustřeďují se zejména na známé povahové prvky, jejichž důkladnost se zdá v očích jiných národů býti místy komicky přehnanou: pořádkumilovnost, čistotnost, hloubavost, informovanost; dvě strany jsou věnovány jenom správně německému způsobu cídění bot. A samozřejmě ironizují také ty rysy, které mají Němci společné i s námi, totiž zálibu v pivu a těžkých jídlech a obecně v onom domácím pohodlíčku, k němuž patří tepláky, všelijaké spolky a upocené víkendové sportování.

Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ