Knižní novinky: Vítr z veletrhu
16.05.2009 10:08
Český knižní trh má dva vrcholy, dva body, k nimž nakladatelé cílí svou produkci. Tím hlavním jsou samozřejmě Vánoce, kdy vychází nejvíc novinek, a to těch komerčně nejambicióznějších.
Druhým takovým momentem je knižní veletrh Svět knihy, který momentálně probíhá na pražském Výstavišti. Novinek tu není tolik jako na podzim, ale zase jsou uskupeny pěkně pohromadě a je na ně hezky vidět, protože nakladatelé je pyšně vystavují v popředí svých stánků. Kdo novinku nemá, je za chudáka.
Lidi netopýři
Mnohé naděje vzbuzuje prozaický debut Ondřeje Macury, syna slavného literárního historika a vědce Vladimíra Macury (1945 - 1999). Letos devětadvacetiletý autor už má za sebou dvě příznivě přijaté básnické sbírky (obě figurovaly v debatě poroty Ceny Jiřího Ortena), tentokrát se pustil do prózy.
Ruka básníka je na novele Netopýři samozřejmě znát, zároveň však nejde o žádné lyrizování, dialogy se tu nešetří a nakladatelská anotace (titul vydalo nakladatelství Kniha Zlín) hovoří o „milostné próze" a „bizarní grotesce s prvky černého humoru". A také o hrdinech, „kteří se pokoušejí o ušlechtilý let v temnotách každodennosti". Tak uvidíme, zda se Macura při své třetí publikované knize Ortenovy ceny dočká (uděluje se tvůrcům do 30 let); mimochodem zrovna ve čtvrtek ji dostala Jana Šrámková za novelu Hruškadóttir.
V džungli trav
Další dva autoři z trojice už jsou starší, což nutně neznamená, že jsou také výrazně zkušenější. Slova o zkušenosti více platí o Jiřím Dvořákovi, zavedeném autorovi knih pro děti. Jeho novinka Minimax a mravenec opět vychází v nakladatelství Baobab, tudíž se malí čtenáři mohou těšit na nekonformní ilustrace (Radana Přenosilová je pojala v duchu neumělých dětských pokusů s vodovkami) a vůbec celé grafické provedení.
Hlavním hrdinou příběhu je zvídavý kluk, který se neočekávaně zmenší do hmyzí velikosti. Průvodce dobrodružstvími miniaturního světa mu dělá mravenec, který Maxovi ukáže, že to, po čem denně šlape, je svět zajímavý a lákavý. Aby to nebylo příliš školometské, ponechává Dvořák přírodopisné vysvětlivky po stranách, takže vlastní příběh nijak nenarušují.
Dlouholetá novinářka Dana Emingerová, která se proslavila působením v Mladém světě (její porevoluční rozhovor s Václavem Havlem přetiskl americký týdeník New York Rewiev of Books), zatím publikovala dvě samostatné knihy: jednak rozhovor se spisovatelem Viktorem Fischlem a pak román Táhne mi na dvě stě o svém stoletém dědečkovi, který byl ještě členem československých legií za první světové války.
Kniha Něžná tygřice vydaná Mladou frontou nabízí soubor provázaných fejetonů: první část je o tom, co obnáší být matkou, která nechce být jen uvázaná v kuchyni, druhá se naopak vrací do autorčina dětství a dospívání. Kolážemi texty doplnil herec a architekt David Vávra.
Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.